31 Հուլիս 2016 - 10:19 AMT
ՀՀ Ոստիկանությունը տեսանյութ է հրապարակել, որում ՊՊԾ գնդի տարածքում պատանդ պահված բուժաշխատողները պատմում են, թե ինչպես իրենց հաջողվեց դուրդ գալ գնդի տարածքից՝ օգտվելով զինյալների քնած լինելու հանագամանքից և իրավապահների աջակցությամբ հասնել անվտանգ գոտի:
ՊՊԾ գնդի ներսում պատանդած երկու բուժաշխատողը դուրս են եկել գնդի տարածքից հուլիսի 31-ին: Ազատված բժիշկներն են Նորայր Թևանյանը և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: Ավելի վաղ «Սասնա ծռերն» ազատ էին արձակել բուժակ Դավիթ Տոնոյանին, իսկ հուլիսի 29-ին գնդի տարածքից հեռացել էր Սալվադոր Խեչոյանը:
«Խմբից տարիքավորները մեզ զգուշացնում էին, որ վտանգավոր է դուրս գալը, մի կողմից ասում էին, թե ոնց կարելի է՝ ձեր մասնագիտական պարտականությունն է, ինչպես կարող եք թողնել վիրավորներին, մյուս կողմից ասում էին, թե հնարավոր է մեր տղերքը՝ ջահելները տեսնեն դուրս գալու պահը՝ ջղայնանան հանկարծ, չկարողանանք պահել՝ կրակեն: Կամ հնարավոր է դրսից ձեզ ընդունեն մեզանից ինչ-որ մեկի տեղը, որ ձեր համազգեստն է հագել՝ վտանգավոր է:
Մեր դուրս գալու օրը լարված էր, ուշ ժամ էր, երևի պահի տակ քնել էին՝ դուրս եկանք, եթե քնած չլինեին՝ դուրս չէինք գա, դժվար թույլ տային», – ներկայացրել է բժիշկ Նորայր Թևանյանը:
«Նրանք անընդհատ շեշտում էին՝ մինչև աչքներովս չտեսնենք, որ փոխարինողը մտել է ներս, մենք ձեզ դուրս չենք թողնի: Թող թոխարինող բժիշկ բերեն՝ ձեզ բաց կթողնենք»,-պատմել է բուժքույր Մալինա Մարգարյանը:

Полиция РА распространила видеоматериал, в котором медработники, удерживаемые на территории захваченного вооруженной группой «Сасна црер» полка ППС в Ереване, рассказывают, как им удалось выйти с территории полка, воспользовавшись тем, что члены вооруженной группы спали. Правоохранители помогли им добраться до безопасной зоны.
Врач Норайр Теванян и медсестра Малина Маргарян,оставшиеся на территории захваченного вооруженной группой «Сасна црер» полка патрульно-постовой службы Полиции РА, 31 июля вышли оттуда. Онибыли последними из удерживаемых на территории захваченного полка медработников. Ранее «Сасна црер» освободили фельдшера Давида Тонояна, а 29 июля территорию полка покинул врач Сальвадор Хечоян.
«Члены группы в возрасте предупреждали нас, что выходить опасно. С одной стороны они говорили, что остаться – наш профессиональный долг, как вы можете оставить раненых, а с другой – предупреждали, что молодые члены группы могут рассердиться и открыть огонь, если увидят, как мы выходим. Или же, по их словам, люди по ту сторону, приняв нас за членов группы, которые надели нашу форму, могут открыть по нам огонь, опасно.Когда мы вышли, было поздно, может день был напряженный, они уснули, если бы они не спали, мы бы не вышли, нам бы не разрешили, наверное», – рассказал врач Норайр Теванян.
«Они постоянно подчеркивали, что пока не увидят, как сменная бригада врачей входит, не выпустим вас. Пусть приведут вам замену»,- отметила медсестра Малина Маргарян.