Երևանի Ազատության հրապարակում հանրահավաք է անցկացվել ի պաշտպանություն «Սասնա ծռեր» խմբավորմանը: Ապա՝ իմանալով խմբավորման կողմից զենքերը վայր դնելու լուրի մասին, հայրուրավոր ցուցարարներ բողոքի ակցիան երթով են շարունակել քաղաքի գլխավոր փողոցներով:
Ժամը 21:00-ի սահմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է, որ հուլիսի 30-ին և 31-ին ՀՀ Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի ազատագրմանն ուղղված, իր որակմամբ, հակաահաբեկչական օպերացիան ավարտվել է:
ՀՀ իրավասու իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն իրենց հետևողական և համաձայնեցված գործողություններով ստիպել են զինված խմբի անդամներին վայր դնել զենքը և հանձնվել իշխանություններին: Ձերբակալվել է 20 ահաբեկիչ: ՊՊԾ գնդի տարածքն ամբողջությամբ ազատագրված է», – ասվում է հայտարարությունում:
23:00 Հավաքի մնացած քիչ թվով մասնակիցները փորձել են հստակեցնել հետագա անելիքները, սակայն հստակ համաձայնության չեն եկել: Ցուցարարների մեծ մասը ցրվել է:
22:48 Ակցիայի մասնակիցները վերադարձան Ազատության հրապարակ: Նրանք հայտարարել են, որ կշարունակեն բողոքի ակցիաները՝ պայմանավորվելով հավաքվել Ազատության հրապարակում նաև վաղը՝ օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 19:00-ին:
22:40 Համաձայնություն է ձեռք բերվել. երթը շարունակվելու է Մաշտոցի պողոտայով դեպի Սայաթ-Նովա, այնտեղից էլ մուտք կգործի Ազատության հրապարակ: Ոստիկաններն ուղղեկցում են ցուցարարներին:
22:35 Մաշտոցի վրա Ոստիկանությունը հորդորել է երթի մասնակիցներին վերադառնալ Ազատության հրապարակ, հակառակ դեպքում՝ կենթարկվեն բերման, քանի որ երթուղին համաձայնեցված չէր: Ցուցարարները դեռևս հրաժարվում են վերադառնալ Ազատության հրապարակ: Բանակցում են:
21:28 «Սասնա ծռեր» ֆեյսբուքյան էջում գրվել է. «Սասնա Ծռերը դարձան ռազմագերի, սակայն պայքարը չի ավարտվել: Չընկճվեք և չարտագաղթեք: Պայքարը պետք է շարունակվի»:
Երևանի մայրաքաղաքում գնդի գրավման ամբողջ ընթացքում ընթանում էին ցույցեր, որոնք մի քանի անգամ բախումների վերաճեցին: Հուլիսի 29-ի երեկոյան ու լույս 30-ի գիշերը ոստիկանությունը և քաղաքացիական հագուստով մարդիկ ցրել են ցույցը Սարի թաղում հատուկ միջոցների կիրառմամբ, որի ժամանակ տասնյակ մարդիկ տարբեր աստիճանների վնասվածքներ են ստացել:

На площади Свободы в Ереване началась демонстрация в защиту сложивших оружие членов вооруженной группы«Сасна црер» (Неистовые из Сасуна). Сотни человек, узнав о решении захвативших здание ППС в Ереване сдаться, шествием проходят по центральным улицам армянской столицы.
В 21:00(по ереванскому времени) Служба национальной безопасности Армении заявила, что в Ереване завершена антитеррористическая операция по освобождению территории полка патрульно-постовой службы полиции.
23:00 Ряд оставшихся участников митинга попробовали согласовать планы на будущие действия, однако не достигли четкого соглашения. Большинство протестующих разошлись, условившись прийти завтра, 1-го августа.
22:40 Достигнута договоренность о продожении шествия по проспекту Маштоца, улице Саят-Нова до площади Свободы. Полицейские сопровождают демонстрантов.
22:35 На проспекте Маштоца полиция призвала участников шествия вернуться обратно на площадь Свободы и не проходить улицу Саят-Нова, в случае неповиновения будут задржания, поскольку маршут не согласован. В свю очередь, протестующие по-прежнему отказываются возвращаться на площадь Свободы. Идут переговоры.
21:28 На странице вооруженной группы «Сасна црер»в социальной сети Facebook появилась запись следующего содержания:«Сасна црер» стали военнопленными, но борьба не окончена. Не теряйте надежды и не эмигрируйте. Борьба будет продолжена».
Ранее сообщалось, что захватившая полк ППС в Ереване вооруженная группа «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) приняла решение сдаться.
30 июля СНБ РА распространила сообщение, в котором группе давалось время для сдачи властям, а Полиция РА запретила шествие сторонников «Сасна црер» в сторону улицы Хоренаци, на которой находится захваченный полк ППС. С 30 июля в районе здания полка периодически раздавались взрывы и слышна стрельба. Вечером 30 июля на территории, прилегающей к зданию захваченного полка ППС, снайперским выстрелом был убит полицейский Юрий Тепаносян. «Сасна црер» опровергают свою причастность к убийству.
Во все дни с 17-о июля, когда здание ППС в Ереване было захвачено, в армянской столице проходили акции протеста в поддержку вооруженной группы «Сасна црер». В ночь с 29-го на утро 30-го июля в результате применения полицией спецсредств во время разгона демонстрации пострадали десятки человек, среди которых журналисты. 165 человек были подвергнуты приводу, а 26 из них арестованы.