ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներողություն է խնդրել լրագրողական հանրությունից հուլիսի 29 լույս 30-ին Սարի թաղում ու Խորենացի փողոցում ցույցերը ցրելու ժամանակ լրագրողների հանդեպ բռնության համար:
«Ես շնորհակալ եմ մեր լրագրողներին իրենց անմնացորդ աշխատանքի համար և անարյուն հանգուցալուծմանը նպաստելու համար: Ես նաև ներողություն եմ խնդրում մեր լրագրողներից հուլիսի 29-ի՝ լույս 30-ի գիշերվա դեպքերի համար. սա մեր ամենաէական բացթողումն էր այս օրերի ընթացքում: Բոլոր հետևություններն, անշուշտ, արվելու են», – ասել է նա:
«Ձեր ներողամտությունը հայցելով՝ միայն լրագրողներին, բայց ոչ իրավապահներին, խնդրում եմ մոռանալ այդ դեպքերի մասին, քանի որ իրոք վստահ եմ, որ այլևս նման բան չի կրկնվելու, և նաև ուզում եմ, որ այդ դեպքերն այսուհետ անգամ ենթագիտակցական որևէ ազդեցություն չունենան ձեր ազատ գործելաոճի վրա», – նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Հուլիսի լույս 30-ին Սարի թաղում իրադարձություների ընթացքում տասնյակից ավել լրագրողներ են տուժել: Բացի ցույցի ընթացքում հատուկ միջոցների կիրառումից ստացված այլ ներկաների հետ մեկտեղ այրվածքներից ու գազի ազդեցությունից, լրագրողները թիրախավորված ծեծի են ենթարկվել ոստիկանների ու քաղաքացիականով անձանց կողմից, կոտրվել են տեսախցիկներ: Օգոստոսի 1-ի դրությամբ 2 լրագրող դեռևս մնում է հիվանդանոցներում:

President Serzh Sargsyan apologized to journalists in the aftermath of a standoff following the seizure of a police station.
“I thank the journalists for their selfless work and contribution to the bloodless resolution. I also apologize to our journalists for the events of the night of July 29-30. That has been the main shortcoming in the course of these days,” the President said in a statement today (August 1) speaking in the aftermath of a standoff following the Yerevan police station siege by Sasna Tsrer armed group, Panorama.am reports.
Speaking to a gathering of a group of artists, medical workers, media representatives, political and community leaders, members of the Public Council, as well as representatives of the government, Catholicos of All Armenians Karekin II and the clergymen, the President assured that proper lessons will be learnt as a result of the crisis.
“I am asking only the journalists, (not the law enforcement officers) to leave the memory of police brutality in the past, since I am indeed sure that it won’t happen again. I also wish that these incidents should never affect your free enterprise in the future,” Sargsyan said.