2 Օգոստոս 2016 - 14:38 AMT
Բաղրամյան պողոտայում ինքնահրկիզում իրականացրած Քաջիկ Գրիգորյանը մահացել է: Այդ լուրը հաստատել է առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանը:
«Այրվածքներն անհամատեղելի էին կյանքի հետ», – նշել է Հայթայանը, գրում է Aysor.am-ը:
Հուլիսի 30-ին Բաղրամյան պողոտայում հանրահավաքի ժամանակ ցուցարարներից մեկն ինքնահրկիզման փորձ կատարեց՝ ի նշան բողոքի, կրակը հաջողվեց մարել, սակայն նա այրվածքներ ստացավ:
Մի քանի րոպե անց ինքնահրկիզման փորձ կատարած քաղաքացին հրաժարվեց օգնության համար եկած ոստիկանական մեքենա նստել՝ ինքնուրույն ոտքի կանգնելով: Նա հեռացավ Բաղրամյան պողոտայի այն մասից, որտեղ ցուցարարներ են կուտակված: Շտապօգնության մեքենան այդպես էլ չժամանեց: Քաղաքացուն հավաքի մասնակեցներն օգնեցին տաքսի նստել՝ հիվանդանոց տեղափոխելու համար:
Հուլիսի 31-ին Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքից հայտնի է դարձել, որ ինքնահրկիզման փորձ արած քաղաքացու վիճակը ծայրահեղ ծանր է: «Ինքնահրկիզման փորձ կատարած տղամարդու վերին շնչուղիների 20 և մարմնի մակերեսի 50 տոկոսն այրվել է, վիճակը ծայրահեղ ծանր է»,- ասել էր բժիշկը:

2 Август 2016 - 14:54 AMT
Совершивший попытку самосожжения на проспекте Баграмяна в ходе митингов в поддержку вооруженной группы «Сасна црер», захватившей полк ППС в Ереване, Каджик Григорян скончался. Эту информацию подтвердила пресс-секретарь Минздрава РА Анаит Айтаян.
«Ожоги были несовместимы с жизнью», – отметила Айтаян, пишет Aysor.am.
Во время проходящего митинга сторонников группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) вечером 30-го июля на улице Баграмяна один из демонстрантов в знак протеста совершил попытку самосожжения. Однако огонь удалось потушить. Несмотря на полученные ожоги, отказавшись садиться в полицейскую машину, прибывшую на место для оказания помощи, он смог самостоятельно подняться на ноги и покинуть ту часть проспекта Баграмяна, в которой собрались митингующие. Машина «Скорой помощи» так и не подъехала. Активисты усадили пострадавшего в такси и отвезли в больницу.
31 июля врач Научного центра радиационной и ожоговой медицины сообщил, что состояние мужчины, совершившего попытку самосожжения крайне тяжелое.
«Совершивший попытку самосожжения мужчина получил ожоги 20% дыхательных путей и 50% поверхности тела. Его состояние крайне тяжелое»,- сказал врач.