Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին սեփական մեքենայով սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանին նույն մեղադրանքն է առաջադրվել, ինչ «Սասնա ծռեր» խմբի մյուս անդամներին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերել, իրացնել, պահել, փոխադրել): Այս մասին տեղեկացրել է փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը:
Նա կալանավորվել է:
«Աբսուրդ է, բոլորն էլ գիտեն, թե այդ տղան որ օրն է գնացել, ինչ նպատակով: Նպատակը եղել է միայն սնունդ տանելն ու մարդկանց հասցնելը: Արտատպել էին նույն մեղադրանքը»,- ասել է Պետրոսյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Փաստաբան Արայիկ Պապիկյանի խոսքով, երկու ժամ, չորս պաշտպանով, դատավորով, քննիչով չէին կարողանում հասկանալ, թե ինչպես է նա հուլիսի 17-ին մտել ՊՊԾ գունդ, այնուհետև հուլիսի 26-ին հաց տարել, այսինքն երկու մասո՞վ է մտել, թե՞ ոչ:
«Իրեն մեղադրում են զինված խմբի հետ գունդ մտնելու, պատանդ պահելու համար: Նա ունի հիվանդություններ, 5-6 մետրից ավելի չի կարող քայլել: Այդ ձևի մարդը պատանդներ է պահե՞լ»,- ասել է փաստաբանը:

3 Август 2016 - 07:56 AMT
Доставившему еду в здание полка ППС Артуру Саргсяну предъявлено такое жеобвинение, что и членам вооруженной группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна). Отмечается, что Артур Саргсян арестован. Об этом сообщил один из защитников Саргсяна Араик Папикян.
«В отношении всех парней приняты бессодержательные и беспредметные решения. Представление подобного ходатайства в суд является проявлением неуважения по отношению к суду», – сказал он, передает Tert.am.
Араик Папикян отметил одно важное обстоятельство, что, по его словам, является либо недоразумением, либо «копипастом».
«Годами на пролет следственные органы представляют те же ходатайства. Артуру Саргсяну предъявлено обвинение за захват заложников и это в том случае, когда он просто доставил еду на территорию ППС 26 июля.
Кроме этого, адвокат сообщил, что у Артура Саргсяна есть явные проблемы со здоровьем, и он не в состоянии держать оружие или поднимать больше пяти килограммов.
Артуру Саргсяну представлено обвинение по характеристикам п. 1 ч. 3 ст. 218 УК РА (захват заложников) и ч.3 ст. 235 («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия).