ԱԺ ԲՀԿ Խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը հայտնել է, որ պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանի հետ օգոստոսի 3-ին այցելել են ԱՆ Նուբարաշենի ՔԿՀ՝ տեսակցելու վերջին դեպքերից հետո երկամսյա ժամկետով կալանավորվածներին, սակայն մերժում ստացել:
«Քիչ առաջ իմ գործընկեր Լ.Խաչատրյանի հետ այցելեցինք ՀՀ ԱՆ Նուբարաշենի ՔԿՀ ՝ տեսակցելու վերջին դեպքերից հետո երկամսյա ժամկետով կալանավորվածներին: Հանդիպեցինք ՔԿՀ-ի պետին, ով տեղեկացրեց, որ վերոնշյալ անձանց վրա նախաքննող մարմնի կողմից արգելանք է կիրառվել: Դա նշանակում է, որ նրանց արգելվում է զանգեր կատարել, տեսակցել ազգականներին, հանդիպել ԶԼՄ ներկայացուցիչներին և այլ անձանց», – գրել է Էնֆիաջյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Սակայն, հարկ եմ համարում հրապարակել, որ «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածի 1-ին կետն ասում է` պատգամավորն անարգել իրավունք ունի կալանավայրեր մուտք և ելք կատարելու: Էական խնդիր է, երբ պատգամավորին արգելում են տեսակցել կալանավորվածներին: Մենք հետամուտ ենք լինելու և օրենսդրությամբ նախատեսված կարգով համապատասխան քայլեր ենք ձեռնարկելու», – հավելել է Էնֆիաջյանը:
Ավելի վաղ «Սասնա ծռերին» չի հաջողվել տեսակցել նաև ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին: Նա օգոստոսի 1-ին իր ֆեյսբուքյան էջում հաղորդագրություն է տարածել, թե «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին տեսակցելու նպատակով այցելել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ, սակայն ՔԿՀ մուտք գործելու` ԱԺ պատգամավորի իր իրավունքը խոչընդոտվել է ՔԿՎ ղեկավարության կողմից:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնից տեղեկացրել են, թե «Փաշինյանը ցանկություն է հայտնել տեսակցել կալանավորված անձանց հետ, որոնց տեսակցության իրավունքը սահմանափակված է նախաքննության մարմնի որոշմամբ, ուստի վերջինիս պահանջը օրենսդրության պահանջներին համապատասխան իրավաչափորեն մերժվել է քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի կողմից»:

3 Август 2016 - 12:59 AMT
Депутат Национального Собрания РА от партии «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян заявил, что 3 августа отправился со своим коллегой Левоном Хачатряном в УИУ «Нубарашен», чтобы навестить содержащихся там арестованных на 2 месяца членов вооруженной группы «Сасна црер», захватившей 17 июля полк ППС в Ереване. Однако, как отметил депутат, их не пустили.
«Недавно со своим коллегой Левоном Хачатряном посетили УИУ «Нубарашен», чтобы встретиться с лицами, заключенными под стражу на 2 месяца в результате последних событий. Встретились с главой УИУ, который сообщил нам, что на свидания с этими лицами наложено вето органом предварительного следствия.Это означает, что им отказано в осуществлении звонков, свидании с родными, в общении с представителями СМИ и другими лицами», – написал Энфиаджян на своей странице в соцсети Фейсбук.
«Однако, считаю необходимым, отметить, что, согласно п.1, ст. 48 «О содержании задержанных и арестованных лиц», представители законодательного органа имеют право на беспрепятственный вход и выход из этих мест. Это большая проблема, когда депутату запрещают посещать арестованных.Мы будем последовательны и в установленном законом порядке предпримем соответствующие шаги для встреч с арестантами», – добавил депутат.
Ранее оппозиционного депутата НС РА Никола Пашиняна не пустили в УИУ «Больница для осужденных», чтобы навестить находящихся там раненых членов вооруженной группы «Сасна црер». Об этом депутат написал на своей странице в соцсети Фейсбук.
«Руководство УИУ только что воспрепятствовало моему праву депутата НС войти в УИУ «Больница для осужденных». Я пошел в УИУ, чтобы увидеться с членами группы «Сасна црер». Фактически есть незаконное политическое решение запретить мое любое общение с задержанными или арестованными членами «Сасна црер»,- написал Никол Пашинян.
Читайте также:Сторонники захватчиков полка ППС в Ереване требуют встречи своего лидера с президентом РА