«Այ Էյ Բի բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի ամառային դպրոց՝ պատանի առաջնորդների համար» ծրագրի շրջանակում 12-ից 16 տարեկան քսան աշակերտ այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ:
Հանդիպման ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հյուրերին է ներկայացրել կազմակերպության կառավարման գործընթացների մշակույթը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաջողության պատմությունը, արժեքներն ու համոզմունքները, որոնցով կազմակերպությունն առաջնորդվում է իր գործունեության ընթացքում, ինչպես նաև պատասխանել է աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին:
Աշակերտները ծանոթացել են նաև բջջային կապի տեխնոլոգիաների հիմունքներին՝ այցելելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի օպերացիոն հիմնական կենտրոններ. զանգերի կենտրոն, տեխնիկական կենտրոն և սպասարկման կենտրոն:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը պատմել է, թե ինչպես է գործում բջջային կապը, ինչպես է փոխանցվում ազդանշանը և իրականացվում կապը բաժանորդների միջև:
«Միշտ հաճելի է տեսնել երեխաների՝ նոր գիտելիք ստանալու, զարգանալու և աճելու ձգտումը: Մեր ընկերության ամենաարժեքավոր ձեռքբերումներից մեկը տարիների փորձն է, ինչը միշտ պատրաստ ենք կիսել նրանց հետ, ովքեր բռնել են հաջողության հասնելու ճանապարհը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
2016 թ.-ի ամառային դպրոցի ծրագրի շրջանակում Բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի (Այ Էյ Բի) աշակերտները սովորում են անգլերեն, ձեռնարկատիրություն, բիզնես կրթություն, նախագծերի կառավարում, ինչպես նաև այցելում են բազմաթիվ ձեռնարկություններ՝ անհատական զարգացման նպատակով: Ձեռնարկատիրության և բիզնես կրթության այս բացառիկ ծրագրի նպատակն է ուղղորդել երեխաներին գաղափարի ձևավորումից մինչև իրենց առաջին ստարտափ գաղափարների ստեղծում՝ բացահայտելով նրանց համար առաջնորդության, մեծ գաղափարների, ստարտափերի, կազմակերպությունների հաջողության, ֆինանսների և մարքեթինգի հասկացությունները:

Twenty 12-16-year-old students of the IAB International Academy of Business Summer School for Young Leaders Program visited VivaCell-MTS headquarters in the framework of the open doors day.
During an interactive meeting the Company’s General Manager Ralph Yirikian introduced the guests to the managerial culture in VivaCell-MTS, the success story of the Company, the values and beliefs it is guided by throughout its activities, and answered the questions of the students.
Later the students had the opportunity to learn more about the basics of mobile communications technology and to see how it works by visiting the major centers of operation of VivaCell-MTS – the Call Center, the Core Unit with its Switch Section – the center of network management, and the Service Center. VivaCell-MTS General Manager told the children about how mobile communication is set up, how the signal is transmitted and how connection is made between subscribers.
“It is always a pleasure to witness the excitement of young people to learn something new, to develop and grow. One of our most valuable assets is the experience, which we have gained throughout these years, and we are always willing to share it with those who are paving their way to success,” Yirikian said.
In the scope of the Summer School 2016 program, the International Academy of Business (IAB) students learn English, entrepreneurship and business education, as well as project management and visit many companies for their personal development and growth. The main goal of the transformative program of entrepreneurship and business education is to lead children from idea generation to their very first start up by exposing them to the concepts of leadership, great ideas, start-ups, successful companies, finance and marketing.
Project Management for Young Leaders focuses on the key project management knowledge areas and process groups to help children work on real life projects from initiating through execution.