ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել 31-րդ օլիմպիական խաղերին մասնակցելու նպատակով Բրազիլիա մեկնած Հայաստանի պատվիրակության անդամներին: Հայաստանցի օլիմպիականներին ուղղված ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Մեծ սպորտը պահանջում է աշխատանք, կարգապահություն և հավատ սեփական ունակությունների հանդեպ: Օլիմպիական խաղերը միավորում են ուժեղ և համարձակ մարդկանց: Այդ հատկանիշներով դուք արդեն նվաճել եք համաշխարհային գլխավոր մարզահանդեսում մեր երկիրը ներկայացնելու իրավունքը: Դա արդեն մեծ պատիվ է: Մնում է, որ հաջողության հասնեք օլիմպիական մրցասպարեզներում և Հայաստանն ըստ արժանվույն ներկայացնեք համայն հայությանն ու աշխարհի մարզասերներին»:
Նախագահը նշել է, որ հավատում ենք Հայաստանի 33 մարզիկով համալրված պատվիրակությանը, որը թվով ամենամեծն է Հայաստանի անկախացումից ի վեր: «Դուք կարող եք և պարտավոր եք զարգացնել արդեն ձեռք բերածը և տեղ զբաղեցնել օլիմպիական պատվանդանին: Դուք բազմիցս հաստատել եք ձեր բարձր կարգը՝ ունեք համապատասխան վարպետություն, ընդհանուր լավ պատրաստվածություն, անհրաժեշտ փորձ և կամային բարձր որակներ:
Հուսանք, որ բրազիլական ստուգատեսում կարդարացնեք սպասելիքները և ձեր հաղթանակների շնորհիվ կբարձրացվի հայոց եռագույնը: Մաղթում եմ հաջողություն և հաղթական վերադարձ հայրենիք», – ասել է Սարգսյանը:
Օգոստոսի 5-ին մեկնարկող Ռիոյի ամառային օլիմպիական 31-րդ խաղերին անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանը կներկայացնի 33 մարզիկ 8 մարզաձևում:
Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը 31-րդն են: Խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը կկայանա օգոստոսի 5-ին Ռիոյի լեգենդար «Մարականա» մարզադաշտում: Օգոստոսի 5-ից 21-ը` աշխարհի 205 երկրից մոտ 10.500 մարզիկ կմրցի մեդալների 306 հավաքածուի համար: Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն Ռիոյի 4 շրջանի՝ Կոբակաբանայի, Մարականայի, Դեոդորոյի և Բարայի 33 մարզակառույցներում:

Президент Армении Серж Саргсян направил послание членам делегации Армении, отправившимся в Бразилию для участия в 31-х Олимпийских играх, открывающихся 5 августа в Рио-де-Жанейро. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства
«Большой спорт требует работы, дисциплины и веры в собственные силы. Олимпийские игры объединяют сильных и смелых людей. Благодаря этим качествам вы уже завоевали право представлять нашу страну на главном мировом спортивном празднике. Это уже большая честь. Вам остается достичь успеха на олимпийских спортивных аренах и достойно представить Армению любителям спорта», – отметил Саргсян.
«Верим в состоящую из 33 спортсменов делегацию Армении, которая самая многочисленная со времени обретения нашей страной независимости. Вы можете и обязаны развивать уже достигнутое и занять место на олимпийском пьедестале. Вы множество раз подтверждали свой высокий разряд, обладаете соответствующим мастерством, общей хорошей подготовкой, необходимым опытом и высокими волевыми качествами. Надеемся, что на бразильском смотре вы оправдаете ожидания и благодаря вашим победам будет поднят армянский триколор», – сказал президент, пожелав успехов и возвращения на родину с победами.
В 2016 году впервые в истории независимой Армении страну на Олимпиаде представят сразу 33 спортсмена в 8 видах спорта.В состав армянской делегации входят 72 человек.
Олимпиада в Рио-де-Жанейро 31-я по счету. Торжественное открытие Игр состоится 5 августа на легендарном стадионе Рио «Маракана». С 5 по 21 августа около 10 тысяч спортсменов из 205 стран поборятся за 306 наборов медалей. Олимпийские игры пройдут в спортивных комплексах четырех зон Рио-де-Жанейро – Маракана, Копакабана, Барра и Деодоро.