ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է, որ ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ 2016-ի հուլիսի 17-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությամբ 2016-ի օգոստոսի 2-ին հանձնվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
Ներկայումս նախաքննությունն իրականացվում է 48 քննիչից բաղկացած քննչական խմբի կողմից: Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է 44 անձ, ևս 2-ն ունի կասկածյալի կարգավիճակ: 42 անձ կալանավորված է, 3 անձ գտնվում է հիվանդանոցում: Մյուսների նկատմամբ ընտրված են անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Բոլոր մեղադրյալներին տարբեր համակցություններով մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ (պատանդ վերցնելը), 219-րդ (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հոդվածներով: Տուժող է ճանաչվել 19 անձ, որից 10-ը՝ որպես պատանդ վերցնելու կամ պահելու մասով:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նշված քրեական գործով առկա և ստացվելիք ապացույցների հիման վրա բոլոր մեղադրյալների գործողություններն անհատականացվելու են, նրանց վերագրվող արարքներին իրավական գնահատական տալուց հաշվի են առնվելու ենթադրյալ հանցագործությանը նրանց հավանական մասնակցության բնույթը և աստիճանը, յուրաքանչյուրի կատարած գործողությունների հանրային վտանգավորության աստիճանը և պատճառած հետևանքների ծանրությունը:
Նշվում է, որ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված հիմքերի և պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրանց փաստացի կատարած արարքներն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է նաև, որ մեղադրյալների նկատմամբ ընտրված կալանավորումը բացառապես նպատակ է հետապնդում քննության վաղ փուլերում կանխել նրանց հնարավոր ոչ պատշաճ վարքագիծը և ապահովել քրեական վարույթի բնականոն ընթացքը. «ուստի քրեական գործի քննությամբ հետաքրքրված հանրությանը համոզիչ կերպով հորդորում ենք՝ այդ խափանման միջոցի կիրառումը չգնահատել կամ չմեկնաբանել որպես պատժիչ միջոցառում»:
Տեղեկացվում է, որ նախաքննության ընթացքի և միջանկյալ արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
«Սասնա ծռերը» գրավել էին Էրեբունու ՊՊԾ գունդը հուլիսի 17-ին, հանձնվել՝ հուլիսի 31-ին: Ընթացքում զոհվել է 2 ոստիկան, մի քանի իրավապահ ու խմբի անդամներից ոմանք վիրավորվել են:

5 Август 2016 - 11:34 AMT
Обвиняемыми по делу о захвате полка ППС в Ереване проходят 44 человека, еще 2 – в статусе подозреваемых
Специальная следственная служба Армении сообщает, что по ходатайству Службы национальной безопасности РА уголовное делоо захвате вооруженной группой «Сасна црер» 17 июля территории полка патрульно-постовой службы Полиции, возбужденное по признакам ст. 219 и 235 УК РА, 2 августа 2016 года было передано ССС РА.
Предварительное расследование дела проводится следственной группой в составе 48 следователей.
Обвиняемыми по уголовному делу проходят 44 человека, еще двое находятся в статусе подозреваемых. 42 человека заключены под стражу. Трое человек находятся в больнице. В отношении остальных избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
Всем обвиняемым по различным совокупностям предъявлены обвинения по ст. 218 (Захват заложника), ст. 219 (Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи), ст. 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Потерпевшими признаны 19 человек, 10 из них по части, касающейся взятия в заложники и удержания в заложниках.
Специальная следственная служба РА сообщает, что на основе имеющихся и получаемых доказательств действия всех обвиняемых будут индивидуализированы, при даче приписываемым им деяниям уголовно-правовой оценки будут учтены характер и степень их вероятного участия в предполагаемом преступлении, степень общественной опасности совершенных каждым из них действий и тяжесть последствий.
Отмечается, что в случае наличия предусмотренных законодательством РА оснований и условий лица, добровольно отказавшиеся от преступления, могут быть освобождены от уголовной ответственности, если фактически совершенные ими деяния не содержат иного состава преступления.
Специальная следственная служба сообщает также, что избранная в отношении обвиняемых мера пресечения в виде заключения под стражу исключительно преследует цель пресечь их возможное ненадлежащее поведение на ранних этапах расследования и обеспечить нормальный ход уголовного производства, поэтому ведомство призывает заинтересованную расследованием данного уголовного дела общественность не расценивать или трактовать данную меру пресечения как карательное мероприятие.
Сообщается, что ССС РА будет периодически предоставлять дополнительную информацию о ходе предварительного следствия и промежуточных результатах.
Читайте также:СНБ РА обнаружила квартиру с большим количеством боеприпасов: Возможна связь с вооруженной группой