8 Օգոստոս 2016 - 09:42 AMT
Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանի և Դավիթ Սանասարյանի գործերի շուրջ բոլոր տեղեկությունները Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ամփոփվել և օգոստոսի 8-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Նրանց ձերբակալելու հաջորդ օրը՝ հուլիսի 30-ին ՀՀ ոստիկանության Ձերբակալված անձանց պահելու վայր են այցելել և նրանց հետ առանձնազրույցներ ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները:
Այնուհետև, նրանց կալանավորելուց անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անձամբ այցելել և ՀՀ արդարադարատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում առանձին հանդիպել է ինչպես Մարտրիրոսյանին, այնպես էլ Սանասարյանին:
2016-ի օգոստոսի 5-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հրապարակային դիմում են հասցեագրել Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամները՝ խնդրելով Պաշտպանի աջակցությունը Մարտիրոսյանի և Սանասարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխելու հարցում:
ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտնում է, որ հաշվի առնելով Մարտիրոսյանի և Սանասարյանի հետ առանձնազրույցների արդյունքները, ինչպես նաև Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության դիմումի հանգամանքները՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշմամբ սկսվել է հարցի քննարկման ընթացակարգ:
Այնուհետև, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իր իրավասության սահմաններում Մարտիրոսյանի և Սանասարյանի հայտնած բոլոր տեղեկությունները սահմանված կարգով ամփոփվել և օգոստոսի 8-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին՝ քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում դրանք քննարկելու նպատակով:
ՄԻՊ-ի կողմից կատարված գործողությունների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններն ուղարկվել են նաև Արմեն Մարտիրոսյանին և Դավիթ Սանասարյանին:
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի, «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանի ու «Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ դատարանը որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը։
Ղուկասյանն ու Սանասարյանը մեղադրվում են ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար: Հովսեփ Խուրշուդյանին առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար:
Արմեն Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը:

Омбудсмен Армении передал сведения об аресте оппозиционеров Армена Мартиросяна и Давида Санасаряна в генпрокуратуру Армении. Об этом сообщается в рассространенном офисом омбудсмена РА заявлении.
Отмечается, что сотрудники офиса омбудсмена Армении в КПЗ полиции встретились с членом фракции «Здравствуй, Ереван» Совета старейшин Еревана Давидом Санасаряном и заместителем оппозиционной партии «Наследие» Арменом Мартиросяном.
Встреча состоялась 30 июля – на следующий день после их задержания.
Сразу после ареста Давида Санасаряна и Армена Мартиросяна – с ними в уголовно-исполнительном учреждении (УИУ) «Нубарашен» министерства юстиции Армении встретился защитник прав человека РА Арман Татоян.
Отмечается, что 5 августа 2016 года заявление омбудсмену Армении адресовала фракция «Здравствуй, Ереван» Совета старейшин столицы РА, попросив содействия Защитника прав человека в вопросе отмены меры пресечения (ареста), избранного в отношении Давида Санасаряна и Армена Мартиросяна.
«С учетом результатов личных бесед с Мартиросяном и Санасаряном, а также обстоятельств обращения фракции «Здравствуй, Ереван» Совета старейшин столицы Армении по решению омбудсмена РА начата процедура обсуждения вопроса.
Затем Защитником прав человека Армении в рамках его правомочий все сообщенные Мартиросяном и Санасаряном сведения в установленном порядке были подытожены и 8-го августа направлены временно исполняющему обязанности генерального прокурора Армении – с целью их обсуждения в рамках предварительного следствия по уголовному делу.
«Сведения о предпринятых нами действиях сообщены также Армену Мартиросяну и Давиду Санасаряну», – говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.
Члену Совета старейшин города Еревана от союза партий «Здравствуй, Ереван» Давиду Санасаряну предъявлено обвинение по ч.1 ст.225 Уголовного кодекса РА. Он обвиняется в организации и участии массовых беспорядков.Давид Санасарян, однако, не признает себя виновным. Суд избрал в качестве меры пресечения в его отношении заключение под стражу.
Заместитель председателя оппозиционной партии «Наследие» Армен Мартиросян 2 августа был арестован решением суда на два месяца.Мартиросян обвиняется по ч.1 ст.225 УК Армении (организация и участие в массовых беспорядках).