Օգոստոսի 8-ի երեկոյան հայտնի կոմպոզիտոր, Ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել է «Սասնա ծռերի» անդամ, գեղանկարիչ Աշոտ Պետրոսյանի հետ: Այդ մասին հայտնել է Պետրոսյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը:
Աշոտ Պետրոսյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ խնդրելովկոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանին ու Ռոբերտ Ամիրխանյանին հանդիպել իրեն: Օգոստոսի 8-ին հայտնի է դարձել, որ կոմպոզիտորները համաձայնել են այցելել Պետրոսյանին:
Հանդիպումից հետո Պետրոսյանը դադարեցրել է հացադուլը և թույլ տվել, որ իրեն բուժօգնություն ցուցաբերվի, գրում է Panorama.am-ը: Պապիկյանն ասել է, որ ինքը լիազորված չէ փոխանցել, թե ինչ է քննարկվել Պետրոսյան-Մանսուրյան հանդիպման ժամանակ և հավելել.
«Երկու մտավորականի հանդիպում էր, որը մեկ ժամից ավելի է տևել: Եվ շատ լավ է, որ այդ հանդիպումից հետո Աշոտ Պետրոսյանը դադարեցրեց հացադուլը և թույլ տվեց, որ իրեն բուժօգնություն ցուցաբերվի՝ չէ՞ որ նրա ստացած հրազենային վնասվածքը ծանր էր»:
Ավելի վաղ Պետրոսյանի հետ հանդիպման պատրաստակամություն էր հայտնել նաև կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը: Փաստաբանն ասել է , որ իրենք փորձել են, բայց չեն կարողացել կապ հաստատել Ամիրխանյանի հետ:
Աշոտ Պետրոսյանին մեղադրանքն առաջադրվել էր ՀՀ Քրեական օրենսգրի 219 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։

9 Август 2016 - 07:29 AMT
Народный артист Армении, известный композитор Тигран Мансурян в уголовно-исполнительном учреждении больнице для осужденных 8-го августа встретился с участником группы «Сасна црер» Ашотом Петросяном. Об этом сообщил адвокат Петросяна Араик Папикян.
Ранее участник группы «Сасна црер» Ашот Петросян объявил голодовку и отказывался от медицинской помощи, требуя встречи с композиторами Тиграном Мансуряном и Робертом Амирханяном.
После встречи с Тиграном Мансуряном Ашот Петросян прекратил голодовку. Адвокат заявил, что он не уполномочен сообщить, что обсуждали на встрече его подзащитный, который является художником, и композитор Мансурян.
«Это была встреча двух представителей интеллигенции, которая продлилась больше часа. И очень хорошо, что после этой встречи Ашот Петросян прекратил голодовку и позволил, чтобы ему оказали медпомощь, поскольку он получил тяжелое огнестрельное ранение», – добавил адвокат.
Ранее готовность встретиться с Петросяном выразил и композитор Роберт Амирханян. По словам Папикяна, им не удалось связаться с композитором.
«Попытаемся связаться с ним», – сказал он.
Ашоту Петросяну предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 («Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой») Уголовного кодекса РА.