Օգոստոսի 8-ի երեկոյան հայտնի կոմպոզիտոր, Ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել է «Սասնա ծռերի» անդամ, գեղանկարիչ Աշոտ Պետրոսյանի հետ: Այդ մասին հայտնել է Պետրոսյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը:
Աշոտ Պետրոսյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ խնդրելովկոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանին ու Ռոբերտ Ամիրխանյանին հանդիպել իրեն: Օգոստոսի 8-ին հայտնի է դարձել, որ կոմպոզիտորները համաձայնել են այցելել Պետրոսյանին:
Հանդիպումից հետո Պետրոսյանը դադարեցրել է հացադուլը և թույլ տվել, որ իրեն բուժօգնություն ցուցաբերվի, գրում է Panorama.am-ը: Պապիկյանն ասել է, որ ինքը լիազորված չէ փոխանցել, թե ինչ է քննարկվել Պետրոսյան-Մանսուրյան հանդիպման ժամանակ և հավելել.
«Երկու մտավորականի հանդիպում էր, որը մեկ ժամից ավելի է տևել: Եվ շատ լավ է, որ այդ հանդիպումից հետո Աշոտ Պետրոսյանը դադարեցրեց հացադուլը և թույլ տվեց, որ իրեն բուժօգնություն ցուցաբերվի՝ չէ՞ որ նրա ստացած հրազենային վնասվածքը ծանր էր»:
Ավելի վաղ Պետրոսյանի հետ հանդիպման պատրաստակամություն էր հայտնել նաև կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը: Փաստաբանն ասել է , որ իրենք փորձել են, բայց չեն կարողացել կապ հաստատել Ամիրխանյանի հետ:
Աշոտ Պետրոսյանին մեղադրանքն առաջադրվել էր ՀՀ Քրեական օրենսգրի 219 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։

A member of Sasna Tsrer group, painter Ashot Petrosyan, who is currently in prison met with composer Tigran Mansuryan on August 8, Petrosyan’s lawyer, Arayik Papikyan told Panorama.am.
After the meeting, Ashot Petrosyan ended his hunger strike and allowed the medical staff to proceed with treatment. Papikyan said that he couldn’t share any more details concerning the content of Mansuryan-Petrosyan meeting. “It was a meeting between two intellectuals, which lasted more than an hour. It’s good that the after the meeting Ashot Petrosyan ended his hunger strike and agreed to continue medical treatment as he has a serious gunshot wound.”
Earlier, the lawyer informed that Petrosyan had requested a meeting with Tigran Mansuryan and Robert Amirkhanyan. However, contacting Robert Amirkhanyan was impossible, so according to the lawyer they would try again.
Petrosyan has been charged with Part 3 of Article 219 of the RA Criminal Code (Occupation of buildings, facilities, means of transportation or communication by an organized group) and Part 3 of the Article 235 (Illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices by an organized group). The crimes are punished with imprisonment for the term of 6 to 12 and 3 to 8 years respectively.