10 Օգոստոս 2016 - 11:30 AMT
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն իրականացվող մշտադիտարկումների շրջանակում օգոստոսի 9-ին այցելություններ են իրականացրել «Նուբարաշեն», «Հրազդան», «Սևան» քրեակատարողական հիմնարկներ:
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ Արմեն Մարտիրոսյանի, Անդրիաս Ղուկասյանի, Դավիթ Սանասարյանի, Գագիկ Իրիցյանի և Մհեր Մազմանյանի հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են «Սասնա ծռերից» Արայիկ և Արարատ Խանդոյանների վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթերը:
Տեղեկացվում է, որ Սանասարյանը ՄԻՊ ներկայացուցչի հետ առաձնազրույցի ընթացքում նշել է, որ վերջին օրերին հրապարակային աղբյուրներով տարածված իր առողջության վատթարացման մասին տեղեկություններն իրականությանը չեն համապատասխանում: Ըստ Սանասարյանի՝ առողջական վիճակի հետ կապված խնդիրներ եղել են, երբ ինքը գտնվել է Ոստիկանության Ձերբակալված անձանց պահելու վայրում, սակայն ներկայում իր առողջական վիճակը բարելավվել է և ստանում է համապատասխան դեղորայքային բուժում:
Մասնավորապես, արդեն իսկ իրականացվել են համապատասխան հետազոտություններ, նշանակված են լրացուցիչ մի շարք հետազոտություններ, ինչպես նաև, անհրաժեշտությամբ պայմանավորված, նեղ մասնագետի խորհրդատվություն:
Սանասարյանի պահման պայմանների և առողջական վիճակի մոնիտորինգի հետ կապված՝ արդեն իսկ տեղի են ունեցել մի շարք այցեր և առանձնազրույցներ, որոնք կրելու են շարունակական բնույթ:
Արմեն Մարտիրոսյանի հետ առանձնազրույցի արդյունքներով նրան կներկայացվեն Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրավապահ մարմիններին ուղարկված մանրամասն տեղեկությունները:
Մհեր Մազմանյանի հետ առանձնազրույցի ընթացքում պարզվել է, որ հիմնական խնդիրն առնչվում է ընտանիքի հետ կապին: Պարզվել է նաև, որ Մ. Մազմանյանն ունի 7 զավակ, որոնցից 6-ն անչափահաս են: Մ. Մազմանյանի կողմից բարձրացվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են թե՛ քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի, թե՛ քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի իրավասությանը: Այդ հարցերը պարզելու և լուծելու ուղղությամբ վաղ առավոտից է հացադուլը: Պարզվել է, որ ներկայում ապահովված է հանձնուքի միջոցով ջուր ստանալու նրա հնարավորությունը:
Ղուկասյանի հետ կապված, առանձին հանդիպում է տեղի ունեցել նաև քրեակատարողական հիմնարկ բժշկի հետ, ում գնահատմամբ՝ Ղուկասյանի ճնշումը կայուն է, առողջական վիճակը՝ բավարար: Ղուկասյանի կողմից բարձրացվել են իր պահման պայմանների հետ կապված մի շարք հարցեր, որոնց դրանց լուծման ուղղությամբ քրեակատարողական հիմնարկի հետ տարվում է համապատասխան համատեղ աշխատանք:
Գագիկ Իրիցյանին Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները տեսակցել են դեռ օգոստոսի 5-ին: Ի թիվս այլ տեղեկությունների, նա հայտնել էր, որ մինչև քրեակատարողական հիմնարկում հայտնվելը, իրեն բուժող բժշկի խորհրդով, օգտագործել է փայտե ինքնաշեն հատուկ սարք, որի կարիքը ունի նաև ներկայում: Այսօր քրեակատարողական հիմնարկ կատարված այցի ընթացքում նշված սարքն արդեն տրամադրվել է Իրիցյանին: Այս առումով, մշտադիտարկումը կրելու է շարունակական բնույթ:
Նշված անձինք քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի վերաբերմունքի կամ բուժօգնության առնչությամբ բողոքներ չեն ներկայացրել:
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում ուսումնասիրվել են նաև Արայիկ և Արարատ Խանդոյանների բժշկական փաստաթղթերը: Վաղ առավոտից մեր կողմից միջոցներ կձեռնարկվեն նաև Արայիկ Խանդոյանին ակնոց տրամադրելու հետ կապված հարցը պարզելու և լուծելու ուղղությամբ: Նախորդող օրերին Խանդոյան եղբայրների հետ նույնպես տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ:
Օրենքի պահանջների համաձայն, չեն հրապարակվում առանձնազրույցների ընթացքում բարձրացված այն հարցերը, որոնք դեռ գտնվում են քննարկման կամ լուծման փուլում կամ առնչվում են ազատությունից զրկված անձանց մասնավոր կամ ընտանեկան կյանքի վերաբերյալ ոչ հրապարակային տվյալների: Մարդու իրավունքների պաշտպանի և աշխատակազմի կողմից քրեակատարողական հիմնարկներ կատարվող չհայտարարված այցելություններն այսուհետ ևս կրելու են շարունակական բնույթ:

10 Август 2016 - 10:58 AMT
Омбудсмен РА: Арестованный активист Давид Санасарян опроверг информацию об ухудшении своего здоровья
Сотрудники офиса омбудсмена Армении 9-го августа посетили уголовно-исполнительные учреждения (УИУ) «Нубарашен», «Раздан» и «Севан», где провели личные встречи с арестованными по подозрению в организации массовых беспорядков 29-го июля в ереванском районе Сари тах заместителем председателя оппозиционной партии «Наследие» Арменом Мартиросяном, членом оппозиционного гражданского движения «Вставай, Армения» Андриасом Гукасяном, членом фракции «Здравствуй, Ереван» Совета старейшин столицы Армении Давидом Санасаряном. Также прошли встречи с Гагигом Ирицяном и Мгером Мазманяном. Об этом сообщает пресс-служба офиса омбудсмена РА.
Отмечается, что были изучены медицинские документы арестованного участника группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна), захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы Полиции в Ереване и 31 июля сдавшейся властям, Араика Хандояна и его брата Арарата Хандояна.
В ходе личной встречи с Давидом Санасаряном, последний сообщил, что распространяемые в последнее время различными источниками сообщения об ухудшении состояния его здоровья не соответствуют действительности. По словам Санасаряна, у него были проблемы со здоровьем, когда он находился в КПЗ Полиции, однако в настоящее время его состояние улучшилось, и он получает соответствующее медикаментозное лечение.
«В частности, проведены соответствующие медицинские обследования, назначен ряд дополнительных обследований и консультаций со специалистом узкого профиля. В рамках мониторинга условий содержания и состояния здоровья Санасаряна уже состоялся ряд визитов и встреч, которые будут носить продолжительный характер», – говорится в сообщении.
Как отмечается, Армену Мартиросяну будут представлены подробные сведения, направленные Защитником прав человека РА правоохранительным органам.
«В ходе встречи с Мгером Мазманяном выяснилось, что его основная проблема – поддержание связи с семьей. У него 7 детей, 6 из них – несовершеннолетние. Мазманяном был поднят ряд вопросов, связанных как с администрацией УИУ, так и с компетенцией органа, осуществляющего уголовное производство. Для выяснения и решения данных вопросов будут приняты соответствующие меры.
Отмечается, что Андриас Гукасян сообщил о том, что он продолжает голодовку.
«Выяснилось, что в настоящее время Гукасян имеет возможность получать воду посредством передач. В связи с вопросом голодовки Андриаса Гукасяна также была проведена встреча с врачом УИУ. По его оценке, давление Гукасяна стабильное, а состояние здоровья – удовлетворительное. Андриасом Гукасяном был озвучен ряд вопросов, связанных с условиями его содержания. Для их решения с УИУ проводится соответствующая совместная работа», – указывается в сообщении.
Представители Защитника прав человека Армении также встретились с Гагигом Ирицяном еще 5 августа. Ирицян сообщил, что до того, как оказаться в УИУ, по совету лечащего врача использовал специальное самодельное деревянное устройство, в котором нуждается и сейчас. В ходе состоявшегося ранее визита сотрудники офиса омбудсмена РА передали Ирицяну данное устройство.
Также отмечается, что вышеупомянутые лица не представили жалоб, связанных с отношением администрации УИУ или предоставлением им медицинской помощи.
«С утра 10-го августа будут предприняты меры с целью выяснения и решения вопроса, связанного с предоставлением оптических очков Араику Хандояну.
Ранее с братьями Хандоянами также были проведены личные встречи», – говорится в распространённом заявлении офиса Защитника прав человека РА.