Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը դրական է ազդում հայկական տնտեսության վրա: Այդ մասին է հայտարարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«ԵՏՄ-ին միանալուց հետո ՀՀ ՀՆԱ-ն աճել է 10%-ով, ինչպես երևում է փաստաթղթերից: Սա, իհարկե, շատ դրական ցուցանիշ է: Հուսով եմ, դրանակն դինամիկան կպահպանվի», – ասել է նա:
Սերժ Սարգսյանն, իր հերթին, նշել է, որ չնայած խնդիրներին, ՀՀ ու ՌԴ միջև ապրանքաշրջանառությունն 2016-ի առաջին կիսամյակում աճել է 12%-ով, իսկ հայկական արտահանումը ՌԴ` գրեթե 90%-ով, ինչը պաայմանավորված է նաև ԵՏՄ առավելություններով:
2016 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ և ՌԴ առևտրաշրջանառությունը կազմել է $599.6 մլն: Հայաստանի արտահանումը ՌԴ կազմել է ավելի քան $168 մլն, ՌԴ-ից ներմուծումը` $319,5 մլն:

Интеграция Армении в Евразийский экономический союз принесла высокий экономический эффект. Об этом заявил 10-го августа президент России Владимир Путин в ходе переговоров со своим армянским коллегой Сержем Саргсяном.
«Армения для нас стратегический партнер в Закавказье и мы последовательно строим союзнические отношения, причем, по самым чувствительным линиям, и на международной арене, имея в виду прежде всего пространство СНГ», — сказал Путин, передает ТАСС.
После присоединения Армении к ЕАЭС ВВП страны вырос на 10 процентов, подчеркнул президент РФ.
Серж Саргсян отметил, что за шесть месяцев 2016 года товарооборот между странами вырос на 12%, а экспорт товаров в Россию достиг исторического максимума.
10-го августа президент Армении Серж Саргсян в Москве провел встречу с президентом России Владимиром Путиным.