Օգոստոսի 14-ին՝ 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մրցումային 9-րդ օրը, մարմնամարզության նժույգթափերի վարժության եզրափակչում Հայաստանի ներկայացուցիչ, Եվրոպայի գործող չեմպիոն Հարություն Մերդինյանը, հավաքելով 14.933 միավոր, ընդհանուր հաշվարկում գրավեց 7-րդ տեղը։
Այս ձևում Օլիմպիական չեմպիոն է դարձել Մաքս Վիտլոկը Մեծ Բրիտանիայից։
Մերդինյանի ելույթին հետևում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը։
Մարմնամարզիկի կարծիքով` Օլիմպիական խաղերի նժույգթափեր վարժության եզրափակչում թերություններ կային։
«Վարժության մեջ թերություններ կային, այդ իսկ պատճառով ցածր միավոր ստացա։ Եթե վարժության վերջին հատվածում պտույտը կատարեի, ապա 6.8 միավոր կստանայի։ Լարվածություն էի զգում, դա էր պատճառը, որ վերջին պտույտը չկատարեցի։ Բարդ վարժությունը չարեցի, քանի որ առողջական խնդիրներ ունեմ»,-ասել է Մերդինյանը, տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն։

15 Август 2016 - 07:30 AMT
В 9-й день соревнований 31-х летних Олимпийских игр прошел финал упражнений на отдельных гимнастических снарядах, на коне.
Представитель Армении, действующий чемпион Европы Арутюн Мердинян набрал 14.933 очка и занял 7-е место в общем зачете.
Арутюн Мердинян стал чемпионом Европы по спортивной гимнастике в мае 2016-го года.Армянский спортсмен набрал 15.336 очка. Он также являеется бронзовым медалистом чемпионата мира 2015 года в упражнении на коне, золотым призером Кубка мира 2016 года.
В этом виде спорта Олимпийским чемпионом стал Макс Витлок из Великобритании, сообщает НОК Армении.
За выступлением Мердиняна следили президент РА Серж Саргсян, президент НОК Армении Гагик Царукян и министр спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян.