«Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունն իրականացրել է հերթական բնապահպանական և կայուն զարգացման նախագիծը, որի շրջանակում մաքրվել է Կոտայքի մարզի Աղվերանի շրջանում հոսող Դալար գետն ու 5.5 կմ մերձափնյա տարածքը:
«Հաջողակ բիզնես գործունեություն իրականացնելուց բացի, «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը մշտապես կարևորում է բնապահպանությունն ու համայնքների կայուն զարգացումը: Նման մոտեցումը փորձում ենք տարածել նաև մեր աշխատակիցների, գործընկերների և հասարակության մեջ: Գետի և դրա շրջակայքի մաքրման այսօրվա նախաձեռնությունը տարիներ շարունակ իրականացվող մի շարք նախագծերից մեկն է: Հաջորդ նման ծրագիրը՝ համատեղ ծառատունկը, նախատեսում ենք իրականացնել աշնանը»,- նշեց «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան:
«Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության երկարաժամկետ գործընկեր «Արտ Լանչ» ընկերության աշխատակիցները նույնպես մասնակցել են գետի մաքրմանը՝ մեծապես նպաստելով այս կարևոր ծրագրի հաջողությանը: Արդյունքում, մեկ օրվա ընթացքում թիմերը գետն ու դրա մերձափնյա տարածքը մաքրել են 220 պարկ աղբից:
«Բացի գետի շրջակայքից աղբը հավաքելուց՝ կարևորում ենք նաև մարդկանց մեջ շրջակա միջավայրը չաղտոտելու գաղափարի սերմանումը: Այս միջոցառումից հետո ոչ միայն չենք աղտոտի բնությունը, այլ նաև կարգելենք ուրիշներին» ասաց «Արտ Լանչ» ընկերության ներկայացուցիչ Բակուր Մելքոնյանը:
20-ամյա իր գործունեության ընթացքում «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը մշտապես աշխատում է հայ հասարակության շրջանում բնապահպանական կայունության և ջրային ռեսուրսների պատասխանատու օգտագործման խնդիրը բարձրաձայնելու և իրազեկումն ընդլայնելու ուղղությամբ: Այս ոլորտում իրականցված մի շարք նախագծերից է նաև վերջերս ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համատեղ Հայանիստ համայնքում մեկնարկած լայնածավալ ծրագիրը, որն ուղղված է Արարատյան դաշտում ջրային ռեսուրսների պահպանությանն ու համայնքում ոռոգման համակարգի վերականգնմանը:

Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia has implemented yet another sustainability project, in the framework of which 5.5Km of Dalar river bank in Aghveran, Kotayk province, have been cleaned up.
“Apart from doing business, Coca-Cola Hellenic Armenia has always prioritized environmental protection and sustainable development. This is something we advocate to our employees, partners, as well as the whole community. Today’s river cleaning initiative is part of the series of activities we have been implementing for a number of years. The next one is planned for autumn, when we will join forces for tree planting,” said Sayyora Ayupova, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia Company.
Employees of Art Lunch, a longtime partner of Coca-Cola Hellenic Armenia, joined the project too, contributing to the success of this important initiative. As a result of a full day’s work, teams cleaned up and collected 220 bags of waste from the area.
“Apart from cleaning the garbage from the river bank we think it is equally important to spread the culture against environmental pollution. After this initiative, not only will we stop polluting the environment ourselves but will also prevent others from doing so,” said Bakur Melkonyan, an Art Lunch representative.
Over the course of its 20-year activity Coca-Cola Hellenic Armenia Company has continuously made efforts to voice and raise awareness of the importance of environmental sustainability and responsible use of water resources among the Armenian community. Among other projects completed in this domain is the recently launched Hayanist initiative, implemented in partnership with USAID and aimed at improving water stewardship and restoring irrigation system in Ararat valley.