Հուլիսի 29-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ մեղադրվող, «Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանի կալանքի վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունը հետաձգվել է, հայտնում է «Այսօրը»:
Լրագրողների հետ զրույցում Ղուկասյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը հայտնել է, որ նիստը հետաձգվել է, քանի որ իրենք միջնորդել են, որ դատական նիստին ներկա գտնվի Ա.Ղուկասյանը: «Անդրիաս Ղուկասյանը ցանկություն է հայտնել՝ մասնակցելու դատական նիստին: Վերաքննիչ դատարանն էլ ժամանակ տրամադրեց, որ մենք գրավոր միջնորդություն ներկայացնենք»,- ասել է Լուսինե Սահակյանը:
Պաշտպանի խոսքով՝ արդեն 18 օր հացադուլի մեջ գտնվող Անդրիաս Ղուկասյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում և իրեն «քաղբանտարկյալ է համարում»:
Ղուկասյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար: Օգոստոսի 2-ին նրա հանդեպ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը:

18 Август 2016 - 11:39 AMT
Апелляционный уголовный суд Армении 18-го августа отложил рассмотрение апелляционной жалобы на заключение под стражу члена инициативы «Новая Армения» Андриаса Гукасяна, обвиняемого в организации массовых беспорядков 29 июля.
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту массовых беспорядков в Ереване в отношении 23 человек, в том числе замглавы оппозиционной партии «Наследие» Армена Мартиросяна и Андриаса Гукасяна, который баллотировался на президентских выборах в феврале 2013 года. Уголовное дело возбуждено по частям 1 и 2 статьи 225 Уголовного кодекса Армении, предусматривающим наказание в виде лишения свободы на срок, соответственно, от четырех до десяти лет и от трех до восьми лет.
В беседе с журналистами адвокат Гукасяна Лусине Саакян сообщила, что заседание отложено, поскольку они ходатайствовали об обязательном присутствии на заседании Андриаса Гукасяна.
«Андриас Гукасян выразил желание участвовать в судебном заседании. Апелляционный суд дал время, чтобы мы представили письменное заявление», – сказала Лусине Саакян.
По словам адвоката, объявивший уже 18 дней голодовку Андриас Гукасян не согласен с выдвинутым обвинением и «считает себя политзаключенным», сообщает Aysor.am.