Օգոստոսի 18-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանում «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արամ Մանուկյանն իր կալանքի որոշման բողոքարկման գործով դատական նիստին դատարան չի բերվել, հայտնում է Panorama.am-ը:
Դատական նիստից հետո Մանուկյանի պաշտպան, փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ ինքը միջնորդել է դատարանին, որպեսզի բողոքի քննությանը ներկա գտնվի նաև իր պաշտպանյալը, և դատարանը բավարարել է միջնորդությունը:
Հաջորդ դատական նիստին, որը տեղի կունենա օգոստոսի 23-ին, փաստաբանի խոսքով, ներկա կգտնվի նաև Արամ Մանուկյանը:
Ինեսա Պետրոսյանը տեղեկացրել է նաև, որ նախաքննական մարմնի ներկայացրած կալանքի միջնորդության քննարկման ժամանակ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում ևս Արամ Մանուկյանի ներկայությունն ապահովված չէր, քանի որ նա նոր էր վիրահատվել: Վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքում փաստաբանը նշել է, որ Արամ Մանուկյանը իր առողջական վիճակից ելնելով հնարավորություն չունի խուսափել քննությունից ու խոչընդոտել քննությանը:
«Նախաքննական մարմինն էլ ասում է, թե Արամ Մանուկյանը ծանր հանցանք է գործել, ինչն էլ միակ հիմքն է կալանավորելու համար: Մենք էլ պնդում ենք, որ Արամ Մանուկյանն ունի անբասիր վարքագիծ, ու բացառվում է, որ նա կխոչընդոտի քննությանը», -հավելել է պաշտպանը:
Ինչ վերաբերում է Արամ Մանուկյանի առողջական վիճակին, Ինեսա Պետրոսյանն ասել է, որ երեկ տեսակցել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվող իր պաշտպանյալներին: «Արամ Մանուկյանի վիճակը փոքր-ինչ բարելավվել է: Բժիշկների ու հենակների օգնությամբ նա կարողացել է մեկ-երկու քայլ առողջ ոտքով առաջ գնալ: Մյուս ոտքը մի քանի ամիս չի կարող գետնին դնել»,- փոխանցել է Պետրոսյանը:
15 օր շարունակ Հայաստանի ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքը գրաված պահելուց հետո, հուլիսի 31-ին զինված խմբի անդամները վայր դրեցին զենքն ու հանձնվեցին իրավապարներին: Երեբունու ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբավորման անդամներից «Դատապարտյալների հիվանդանոց»-ում են գտնվում Պավել և Արամ Մանուկյանները, որոնք վիրավորվել էին խմբի հանձնվելուց օրեր առաջ, ըստ պաշտոնական վարկածի, ոստիկանների հետ փոխհրաձգության ժամանակ:

Рассмотрение апелляционной жалобы на арест раненого участника группы «Сасна црер» Арама Манукяна в Апелляционном уголовном суде Армении перенесено на 23 августа. Об этом сообщила журналистам адвокат Арама Манукяна – Инесса Петросян.
Сын лидера вооруженной группы «Сасна црер» Павла Манукяна Арам Манукян был арестован на два месяца и перевезен в больницу для осужденных.
По ее словам, Арам Манукян 18-го августа не был доставлен в Апелляционный уголовный суд Армении, хот ранее ее ходатайство о присутствии подзащитного было удовлетворено.
По словам адвоката, на следующем судебном заседании, которое состоится 23 августа, будет присутствовать Арам Манукян.
Петросян обратила внимание на то, что присутствие Арама Манукяна не было обеспечено и на заседании суда первой инстанции, когда рассматривалось ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения. Дело в том, что заседание суда тогда состоялось после операции Арама Манукяна.
В представленной в Апелляционный уголовный суд Армении жалобе адвокат указала, что Арам Манукян из-за состояния своего здоровья не имеет возможности избежать следствия или препятствовать следствию.
«Орган предварительного следствия отмечает, что Арам Манукян совершил тяжкое преступление, и уже это является основанием для его ареста. Мы же настаиваем, что у Арама Манукяна безукоризненное поведение и исключено, чтобы он препятствовал следствию», – добавила Петросян, передает Panorama.am. По словам адвоката, состояние здоровья ее подзащитного несколько улучшилось.
«Состояние здоровья Арама Манукяна несколько улучшилось, по сравнению с состоянием его отца – Павла Манукяна. С помощь медиков и костылей он сделал несколько шагов. На вторую ногу ему нельзя опираться в течение нескольких месяцев», – добавила Петросян.