19 Օգոստոս 2016 - 07:43 AMT
Ավարտվել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավել Մանուկյանի վերաբերյալ գործի վարույթի քննությունը Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատարանը մերժել է պաշտպանության կողմի միջնորդությունը, որով փաստաբանները պահանջում էին փոխել խափանման միջոց կալանքն ու ազատ արձակել: Այս մասին Վերաքննիչ դատարանի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պավել Մանուկյանի պաշտպաններից Հարություն Բաղդասարյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
Փաստաբանն ասել է, որ դատարանի հիմնավորումը դեռ իրեն չի տրամադրվել, սակայն ենթադրում է, որ այն կլինի ինչպես բոլոր դեպքերում՝ այն է՝ կարող է խուսափել, թաքնվել, այլ արարք կատարել, խոչընդոտել. «Հիմնավորումը, կարծում եմ այդպիսին կլինի, սակայն Պավել Մանուկյանն ի վիճակի չէ փախչելու և այլն, բացի այդ, ինչպե՞ս են պատկերացնում, որ պայքարի դուրս եկած մարդը փախչի»:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե պաշտպանները շարունակելու են իրավական ընթացքը, Հարություն Բաղդասարյանը պատասխանել է.«Ենթադրում եմ, որ պետք է շարունակվի, որովհետև Հայաստանում պետք է անցնել բոլոր դատական ատյաններով, որպեսզի հնարավորություն լինի Եվրոպական դատարան դիմում ներկայացնել»:
Փաստաբանը նաև հայտնել է, որ օգոստոսի 19-ին կեսօրին «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» տեղի կունենա Պավել Մանուկյանի վիրահատությունը:
Պավլիկ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, որը սահմանում է շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը և 235-րդ հոդվածով` ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը։ Ըստ մեղադրանքի` մի դեպքում նախատեսվում է 6-12, մյուս դեպքում 3-8 տարվա ազատազրկում:

Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу на арест лидера группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) Павла Манукяна. Об этом сообщил журналистами адвокат Павла Манукяна Арутюн Багдасарян.
Рассмотрение жалобы прошло 18-го августа на закрытом заседании Апелляционном уголовном суде Армении.
Ранее адвокат Павла Манукяна– Инесса Петросян и Арутюн Багдасарян – обжаловали решение суда первой инстанции об избрании в отношении Павла Манукяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Адвокаты уверяли, что их подзащитный в случае освобождения не будет препятствовать следствию, сообщает Panorama.am.
После заседания суда Павел Манукян был доставлен обратно в Уголовно-исполнительное учреждение (УИУ) «Больница для осужденных» Минюста РА на машине «Скорой помощи».
«Если Апелляционный уголовный суд Армении отклонит нашу жалобу, то мы обратимся в Кассационный суд – конечно, с получения согласия нашего подзащитного и ознакомления с его позицией», – добавила адвокат.
Ранее сообщалось, что раненый лидер группы «Сасна црер» (Неистовые из Сасуна) Павел Манукян 19-го августа будет прооперирован в Уголовно-исполнительном учреждении (УИУ) «Больница для осужденных» Минюста Армении.
Участнику вооруженной группы «Сасна црер» Павлу Манукяну предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 («Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой») Уголовного кодекса РА.