Մեղրի և հատապտուղների 5-րդ ամենամյա փառատոնը տեղի կունենա Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում օգոստոսի 21-ին: Այցելուները կարող են համտեսել տարածաշրջանի համեղ մեղրը, հատապտուղները և ավանդական խոհանոցի ուտեստները, ծանոթանալ ավանդական արհեստագործական մշակույթին, վայելել ավանդական երգն ու պարը, հայտնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան Հայաստանի պետական ջազային նվագախմբի և Նարեկացի նվագախմբի բարեգործական համերգները։
Մեղրի և հատապտուղների փառատոնը տարածաշրջանի ամենախոշոր միջոցառումն է, և փառատոնին մասնակցությունը սահմանամերձ տարածաշրջանի բնակչությանը զորակից լինելու յուրովի միջոց է։ Բերդ քաղաքը՝ շրջակա 16 գյուղերի հետ, հանդիսանում է Հայաստանի հյուսիս-արևելյան դարպասը և ունի 185 կմ սահման Ադրբեջանի հետ։
Տավուշի հոգևոր վերածնունդ հիմնադրամի և Տավուշի մարզի Բերդի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպվող փառատոնի նպատակն է` նպաստել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը՝ խթանելով տեղական ապրանքատեսակների արտադրությունը, դիրքավորելով տարածաշրջանը որոշակի արտադրական բաղադրիչներով, նպաստելով բիզնես շփումներին, ձևավորելով բարենպաստ զբոսաշրջային միջավայր։
Փառատոնը կազմակերպվում է Վերածննդի երիտասարդներ հիմնադրամի, Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հասարակական կազմակերպության, «Կանաչ արահետ» հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։

19 Август 2016 - 12:14 AMT
В армянском городе Берд Тавушской области 21-го августа пройдет пятый ежегодный Фестиваль меда и ягод. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики РА.
Фестиваль организуют мэрия Берда и Фонд «Духовное возрождение Тавуша». Он нацелен на содействие экономического развития региона с акцентом на некоторые производственные компоненты, а также на поддержку бизнес-контактов и формирование благоприятной туристической среды.
Участники фестиваля смогут отведать тавушский мед, ягоды, а также традиционные блюда национальной кухни, ознакомиться с ремесленническими работами местных мастеров, принять участие в концерте песен и танцев.
«Фестиваль меда и ягод является самым крупным региональным мероприятием, а также своеобразной поддержкой для жителей приграничных районов. Город Берд и прилегающие к нему 16 сел являются северо-восточными «воротами» Армении и располагаются на границе с Азербайджаном", – отмечается в сообщении.
В 2016-м году в рамках фестиваля состоятся благотворительные концерты Государственного джазового оркестра Армении и ансамбля «Нарекаци».
Содействие в организации фестиваля оказывает общественные организации «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» и «Канач арахет».