Օգոստոսի 16-ից ՀՀ ԶՈՒ զորամասերում մեկնարկել են 2016թ. ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի` ամառային ուսումնական փուլի շրջանակում իրականացվող միջոցառումները:
Ուսումնական փուլի մեկնարկի կապակցությամբ զինված ուժերի զորամասերում անցկացված հանդիսավոր միտինգներին մասակցել են ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները:
Ուսումնական փուլի մեկնարկով զորամասերում վերսկսվում են զինված ուժերի պատրաստության պլանով նախատեսված տեսական ու գործնական պարապմունքները: Առաջադրվում են նոր խնդիրներ` ուսումնական գործընթացի պահանջները լիարժեքորեն ու սահմանված ժամանակահատվածում կատարելու համար: Կատարելագործվում են զինծառայողների մարտավարամասնագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները, ամրապնդվում է ստորաբաժանումների մարտունակությունը:
ՀՀ ԶՈւ զորամասերում ուսումնական նոր փուլի շրջանակում անցկացվել են մարտական պատրաստականության մարտավարաշարային պարապմունքներ, ստորաբաժանումները մարտական պատրաստականության տարբեր աստիճանի բերելու վարժանքներ, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

В воинских частях ВС Армении стартовали мероприятия, проводимые в рамках летнего учебного этапа второго полугодия учебного года.
В митингах, проводимых с 16-го августа в связи с началом учебного этапа в воинских частях ВС РА, приняли участие представители руководящего состава Минобороны Армении, Вооруженных сил РА и Главного штаба ВС РА, сообщает пресс-служба министерства обороны РА.
С началом учебного этапа в воинских частях ВС РА возобновляются теоретические и практические занятия, предусмотренные планом подготовки Вооруженных сил. Ставятся новые задачи с целью полноценной реализации требований учебного процесса в установленный период. Совершенствуются тактико-специальные знания и навыки военнослужащих, укрепляется боеспособность подразделений.
В рамках нового учебного этапа в ВС Армении были проведены тактико-строевые занятия боевой подготовки, а также учения по приведению подразделений ВС к различным степеням боевой готовности.