ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ 2015 թվականի հունիսի 23-ին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում և հարակից տարածքներում ոստիկանության ծառայողների կողմից առերևույթ բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության զորքերի N զորամասի հրթիռահրետանային սպառազինության ծառայության պետ, փոխգնդապետ Դավիթ Փերիխանյանը 2015 թվականի հունիսի 23-ին խոչընդոտել է լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը, ինչպես նաև վնասել է վերջիններիս աշխատանքային գործիք հանդիսացող տեխնիկան՝ պատճառելով գույքային վնաս, իսկ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային ծառայության ոստիկանության գնդի ծառայության ավագ տեսուչ, կապիտան Կոստան Բուդաղյանը, նրա ծառայակիցներ Տաճատ Նորատունկյանը և Արթուր Այվազյանը, հիշյալ օրը, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Մասնավորապես՝ 2015թ. հունիսի 23-ին՝ ժամը 05.30-ի սահմաններում, երբ ՀՀ ոստիկանության ծառայողները ջրանետ հատուկ միջոցի գործադրմամբ ցրել են էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ Երևանի Բաղրամյան պողոտայում անցկացվող հավաքը և բերման ենթարկել դրա մասնակիցների մի մասին, ոստիկանության ծառայողներ` Տ. Նորատունկյանը և Ա. Այվազյանը, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ բռնել են Ֆրանսիայի հրապարակին հարակից տարածքում լրագրողի իր մասնագիտական օրինական գործունեությունը կատարող, տեսանելի ձևով լրագրողական անվանաքարտ (բեյջ) կրող՝ «Ֆոտոլուր» լրատվական գործակալության ֆոտոլրագրող Հայկ Բադալյանին և ապօրինաբար նրան բերման ենթարկել՝ խոչընդոտելով վերջինիս օրինական գործունեությանը:
Այդ ընթացքում ոստիկանության կապիտան Կոստան Բուդաղյանը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ բռնել է Ազատության հրապարակում լրագրողի իր մասնագիտական օրինական գործունեությունը կատարող, տեսանելի ձևով լրագրողական անվանաքարտ (բեյջ) կրող՝ «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրող Խաչատուր Եսայանին և ապօրինաբար նրան բերման ենթարկել՝ խոչընդոտելով վերջինիս աշխատանքին, հաշվի չառնելով նաև վերջինիս հավաստիացումն այն մասին, որ հեռուստալրագրող է:
Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության զորքերի N զորամասի հրթիռահրետանային սպառազինության ծառայության պետ, փոխգնդապետ Դավիթ Փերիխանյանը, քաղաքացիական հագուստով գտնվելով Երևանի Ազատության հրապարակում, խոչընդոտել է լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը կատարող, տեսանելի ձևով լրագրողական անվանաքարտ (բեյջ) կրող՝ «Ուտոպիանա.ամ» մշակութային ստեղծագործական ՀԿ-ի «ACTV» առցանց հեռուստաընկերության լրագրող Աշոտ Բոյաջյանի լրագրողական աշխատանքին՝ նրանից խլել է ընկերությանը պատկանող, «Canon EOS 6D» մոդելի թվային ֆոտոխցիկը և մի քանի անգամ հարվածելով գետնին՝ դիտավորությամբ վնասել այն՝ հիշյալ ՀԿ-ին պատճառելով 485 հազ. ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Բացի այդ, Դ. Փերիխանյանն այդ ժամանակ դիտավորությամբ խոչընդոտել է Ազատության հրապարակում լրագրողի իր մասնագիտական օրինական գործունեությունը կատարող՝ «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանի լրագրող Արթուր Պապյանի լրագրողական աշխատանքին՝ նրա ձեռքից խլել է ռադիոկայանի սեփականությունը հանդիսացող «Samsung GT-I9500/Galaxy S4 16GB» մոդելի բջջային հեռախոսն ու անտեսելով լրագրող լինելու մասին նրա հավաստիացումները՝ հեռախոսը մի քանի անգամ հարվածել է գետնին, վնասել այն՝ պատճառելով գույքային վնաս: Հիշյալ հանցավոր արարքների կատարման համար Տ. Նորատունկյանին, Ա. Այվազյանին, Կ. Բուդաղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Դ. Փերիխանյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարևոր գործերի քննիչը դատախազի հաստատմամբ որոշում էր կայացրել՝ ոստիկանության հիշյալ ծառայողների պաշտոնավարությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է հիշյալ քրեական գործից անջատված մասի՝ ոստիկանության 4 ծառայողների վերաբերյալ գործի նախաքննությունը: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Следствие вывело, что 4 сотрудника армянской полиции РА воспрепятствовали профессиональной деятельности журналистов. Им предъявлены обвинения по по ч. 2 ст. 164 («Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенные должностным лицом с использованием своего должностного положения»).
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе Армении, было обосновано, что сотрудники полиции воспрепятствовали профессиональной законной деятельности журналистов и повредили их технику на проспекте Баграмяна, на площади Свободы в Ереване и на прилегающих территориях 23 июня 2015 года. Об этом сообщает пресс-центр Специальной следственной службы РА.
«В ходе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе РА уголовному делу – по факту событий 23 июня 2015 года на проспекте Баграмяна, на площади Свободы в Ереване и на прилегающих территориях случаев превышения должностных полномочий с применением насилия служащими полиции, воспрепятствования профессиональной законной деятельности журналистов с использованием должностного положения, умышленного уничтожения или повреждения чужого имущества – было обосновано, что начальник службы ракетно-артиллерийского вооружения N-ской воинской части войск Полиции РА, подполковник Давид Периханян 23 июня 2015 года воспрепятствовал профессиональной законной деятельности журналистов, а также повредил их технику, причинив материальный ущерб;
Старший инспектор полка Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, капитан Костан Будагян, его сослуживцы Тачат Норатункян и Артур Айвазян 23 июня 2015 года с использованием своего должностного положения воспрепятствовали профессиональной законной деятельности журналистов», – говорится в сообщении.
В частности, 23 июня 2015 года, около 05:30, когда сотрудники Полиции РА с применением водометов разогнали митинг, организованный на проспекте Баграмяна в Ереване в знак протеста против подорожания электроэнергии, и подвергли приводу ряд активистов, служащие Полиции РА Т. Норатункян и А.Айвазян с использованием своего должностного положения с прилегающей к Площади Франции в Ереване территории незаконно подвергли приводу фотокорреспондента информагентства «Фотолур» Айка Бадаляна, выполняющего свою профессиональную законную деятельность и имеющего при себе журналистский бейдж. Тем самым, Т. Норатункян и А.Айвазян воспрепятствовали профессиональной законной деятельности Айка Бадаляна.
В это же время капитан Костан Будагян с использованием своего должностного положения незаконно подверг приводу журналиста телекомпании «Армения» Хачатура Есаяна (он также имел при себе журналистский бейдж), осуществляющего свою профессиональную законную деятельность на площади Свободы. Тем самым Костан Будагян воспрепятствовали профессиональной законной деятельности Хачатура Есаяна, не учтя заверений последнего в том, что он является журналистом.
За тот же период начальник службы ракетно-артиллерийского вооружения N-ской воинской части войск полиции РА, подполковник Давид Периханян, в гражданской одежде находясь на площади Свободы в Ереване, воспрепятствовал законной профессиональной деятельности журналиста ACTV Ашота Бойаджяна, имеющего при себе журналистский бейдж. Давид Периханян отнял у Ашота Бойаджяна цифровую камеру «Canon EOS 6D», несколько раз бросив ее на землю, причинил материальный ущерб в размере 485 тыс. драмов.
Кроме того, Давид Периханян в указанный день на Площади Свободы в Ереване воспрепятствовал законной профессиональной деятельности журналиста радио «Радио Свобода» Артура Папяна. Он отнял у журналиста являющийся собственностью радио мобильный телефон «Samsung GT-I9500/Galaxy S4 16GB», игнорируя заверения Артура Папяна в том, что он является журналистом, повредил телефон, причинив материальный ущерб.
За совершение указанных преступных деяний Костану Будагяну, Тачату Норатункяну и Артуру Айвазяну предъявлены обвинения по ч. 2 ст. 164 («Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенные должностным лицом с использованием своего должностного положения»), а Давиду Периханяну – ч.1 ст. 164 («Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации») и ч.1 ст. 185 («Умышленные уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах») Уголовного кодекса РА.
Ранее следователь по особо важным делам Специальной следственной службы РА с утверждения прокурора вынес постановление о временном отстранении от службы упомянутых служащих Полиции. В Специальной следственной службе РА завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении 4 служащих полиции РА. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему процессуальный контроль, для его утверждения и направления в суд.