22 Օգոստոս 2016 - 13:22 AMT
Գրավի դիմաց ազատ արձակված «Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի քարտուղար, Երևանի ավագանու անդամ Դավիթ Սանասարյանի պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը պատրաստվում է դիմել վճռաբեկ դատարան, այնուհետև՝ Եվրոպական դատարան՝ վերջինիս կալանքի ապօրինությունը հաստատելու նպատակով, հայտնում է Aysor-ը:
«Գտնում ենք, որ կալանքը ապօրինի էր: Բողոքարկելու ենք վճռաբեկ դատարան, այնուհետև Եվրոպական, եթե վճռաբեկը մերժի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արա Ղարագյոզյանը: Նրա խոսքով՝ Դավիթ Սանասարյանի թե՛ կալանքը, թե՛ գրավի դիմաց ազատ արձակումը քաղաքական որոշում է եղել:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ իր հաջորդ քայլը լինելու է Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը:
Օգոստոսի 19-ին Վերաքննիչ քրեկան դատարանը որոշում կայացրեց մեկուկես միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանին: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար:

22 Август 2016 - 13:11 AMT
Адвокат освобожденного под залог пресс-секретаря партии «Наследие» Давида Санасаряна – Ара Карагезян для подтверждения незаконности ареста своего подзащитного намерен обратиться в Кассационный суд, затем в Европейский суд по правам человека.
«Мы считаем, что заключение под стражу было незаконным. Мы обратимся в Кассационный суд, затем если потребуется – в Европейский суд по правам человека»,- заявил адвокат в ходе встречи с журналистами, передает Aysor.am. По его словам, и арест, и освобождение Санасаряна под залог – были политическими решениями.
Адвокат отметил, что следующим шагом станет подача ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении Давида Санасаряна.
19 августа Апелляционный уголовный суд Армении принял решение об освобождении под залог в размере полутора миллионов драмов члена фракции «Здравствуй, Ереван» Давида Санасаряна. Ему было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.225 Уголовного кодекса Армении в организации массовых беспорядков.