ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական հսկողությամբ 2016 թվականի հուլիսի 28-ից սկսած կատարվում են պարբերական այցելություններ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ: Շարունակվում են այնտեղ պահվող՝ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքում հրազենային վիրավորում ստացած կալանավորված անձանց պահման պայմանների, նրանց իրավունքների ապահովման և բուժօգնության կազմակերպման վիճակի մշտադիտարկման աշխատանքները:
Մշտական սկզբունքով կատարվող այցելությունների շրջանակներում առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել Սեդրակ Նազարյանի, Թաթուլ Թամրազյանի, Արմեն Լամբարյանի, Աշոտ Պետրոսյանի, Հովհաննես Հարությունյանի, ինչպես նաև Պավել և Արամ Մանուկյանների հետ: Կատարվել են մանրամասն ուսումնասիրություններ:
2016 թվականի օգոստոսի 19-ին գրություններ են ուղարկվել ՀՀ արդարադատության նախարարություն, համաձայն ստացած բողոքների, մի շարք կալանավորված անձանց բժշկական խնամքը կազմակերպելու նպատակով վերջիններիս առողջապահական մարմինների բուժական հիմնարկ տեղափոխելու վերաբերյալ:
2016 թվականի օգոստոսի 22-ին Պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության իրավաբանի և բժիշկ-մասնագետի՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ կատարած հերթական այցելության ընթացքում պարզվել է, որ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից քրեակատարողական հիմնարկ գործուղված և վերջիններիս խնամքն ապահովող մասնագետների կողմից իրականացվող շուրջօրյա հերթապահությունը դադարեցվել է:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների համապատասխան բուժօգնության հետագա կազմակերպման և խնամքը դադարեցնելու հարցով սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: ՀՀ արդարադատության և առողջապահության նախարարություններից կպահանջվեն համապատասխան գրավոր պարզաբանումներ, հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների համար բուժակի հերթապահության անհրաժեշտություն այլևս չկա և «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում առկա են բոլոր պայմանները վերոնշյալ անձանց բուժումն ու խնամքը քրեակատարողական հիմնարկի բուժանձնակազմի կողմից շուրջօրյա ռեժիմով ապահովելու համար: Քրեակատարողական ծառայությունը պարզաբանում է, որ սկսած վերոնշյալ անձանց` «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվելու առաջին օրվանից` նրանց բոլորի բուժումն ու խնամքը գերազանցապես կատարվել է քրեակատարողական հիմնարկի բուժանձնակազմի կողմից:

Омбудсмен РА Арман Татоян выступил с заявлением, согласно которому начата процедура обсуждения по вопросу о прекращении круглосуточного дежурства в УИУ «Больница осужденных», где содержится ряд раненых членов группы «Сасна црер», захватившей в июле полк ППС в Ереване.
Под непосредственным контролем омбудсмена Армении с 28 июля 2016 года осуществляются регулярные посещения в УИУ «Больница для осужденных» Минюста РА, говорится в сообщении.
Продолжаются работы по мониторингу ситуации с организацией медпомощи содержащимся в УИУ лицам, получившим огнестрельные ранения на территории полка ППС Полиции РА в Ереване, защиты их прав и организации оказания медпомощи.
В рамках осуществляемых на постоянной основе посещений были проведены встречи тет-а-тет с Седраком Назаряном, Татулом Тамразяном, Арменом Ламбаряном, Ашотом Петросяном, Ованнесом Арутюняном, а также Павлом и Арамом Манукянами. Проводилось детальное исследование
19-го августа были посланы записки в Минюст Армении, в соответствии с полученными жалобами, о переводе некоторых из раненых в медучреждения для организации их лечения и ухода за ними.
22-го августа во время очередного совместного посещения УИУ «Больница для осужденных» юристом Департамента по предупреждению пыток и плохого обращения офиса омбудсмена РА и врача-специалиста выяснилось, что прекращено круглосуточное дежурство медперсонала из медцентра «Эребуни».
В соответствии с требованиями Закона РА «О Защитнике прав человека» по вопросу о прекращении круглосуточного дежурства в УИУ «Больница для осужденных» начата процедура обсуждения. Из Минюста и Минздрава Армении будут потребованы соответствующие письменные разъяснения, сообщает аппарат омбудсмена РА.
Ранее стало известно, чтокруглосуточное дежурство, которое осуществляли врачи медцентра «Эребуни» для членов группы «Сасна црер», находящихся в УИУ «Больница для осужденных», отменили. Отдел по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении пояснил, чтобольше нет необходимости в дежурстве фельдшера из медцентра «Эребуни».