Հայկական տուֆը կիրառվել է ինչպես ԽՍՀՄ-ում, այնպես էլ ԽՍՀՄ-ից դուրս: ՄԱԿ Կենտրոնական հաստատությունների համալիրը (ՄԱԿ կենտրոնակայան) կառուցվել է Նյու Յորքում 1951թ. Մանհեթենի արևելյան մասում: Համալիրի ստեղծման համար հրավիրվել էին ճարտարպետներ, դիզայներներ և ինժեներներ ամբողջ աշխարհից: Նախագծողների թվում էին Նիկոլայ Բասովը (ԽՍՀՄ), Մաքս Աբրամովիչը (ԱՄՆ), Օսկար Նիմեյերը (Բրազիլիա), Վլադիմիր Բոդյանսկին (Ֆրանսիա), Էռնստ Կորմյեն (Կանադա), Ուոլլես Կ.Հարրիսոնը (ԱՄՆ), Շառլ Լե Կորբյուզիեն (Ֆրանսիա), Սվեն Մարկելիուսը (Շվեդիա), Գ.Ա. Սվայոն (Ավստրալիա), Լյան Սիչենը (Չինաստան), ինչպես նաև խորհրդատուներ Էնթոնի Անտոնիադեսը (Հունաստան), Մեթյու Նովիկին (Լեհաստան) և Էռնեստ Վայսմանը (Հարավսլավիա):
Տուֆը հրաբխային, գեոտերմալ և նստվածքային ծագում ունեցող ապար է, որն առաջանում է հրաբուխների ժայթքման շիկացած նյութերի բեկորների թրծման-եռակցման հետևանքով, կամ կրաքարային նյութերի նստվածքի առաջացման հետևանքով տաք հանքային աղբյուրների մոտ:
Ուստի առանձնացնում են կարբոնատային (կրաքարային), կայծքարային (ֆելզիտային) և հրաբխային տուֆեր: Կրաքարային տուֆերն անցումային են կրաքարի և մարմարի միջև:
Հայկական տուֆը հրաբխային մոխրից առաջացած ապար է: Առանձնացնում են կրաքարային տուֆեր (տրավերտին), հրաբխային և ֆելզիտային (ֆելզիտ): Հայկական տուֆը միլիարդավոր տարիներ առաջ է առաջացել և կանգուն է մնում ցանկացած պայմաններում:
Ունենալով հրաբխային ծագում` տուֆը կարող է ամենատարբեր բաղադրության լինել: Տատանվում է նաև խտությունը, ինչով էլ պայմանավորված է այս կամ նպատակների համար քարի կիրառումը: Նույնիսկ նույն վայրում հրաբխային տուֆերը կարղ են տարբեր բաղադրությունն ունենալ, կապված մայրական ապարների տիպից ու հրաբխման տարբերությունից:
Այնուամենայնիվ այդ նյութի բոլոր տեսակները մի ընդհանրություն ունեն` այն միշտ ծակոտկեն է: Դա բացատրվում է նրանով, որ հրաբխային այդ ապարը բաղկացած է միաձուլված բեկորներից, ավազի ու մոխրի մնացորդներից: Դրանով է պայմանավորված ապարի թեթևությունը, ջրակայունությունն ու ցրտադիմացկունությունը: Ծակոտկենության շնորհիվ տուֆը ձմռանը շենքի ներսը պահպանում է ցրտից, իսկ ամռանը՝ շոգից: Տուֆե պատերը «շնչում են», այսինքն՝ դրանց միջով բնական օդափոխություն է կատարվում: Որպես կանոն, տուֆը նաև համեմատաբար փափուկ է, թեև դա արդեն կախված է կոնկրետ նմուշներից: Այն համեմատաբար հեշտ կտրվում ու սղոցվում է: Ընդ որում, տուֆը նաև շատ ամուր է, չզիջելով գրանիտին: Իսկ հատկությունների ամբողջությամբ նույնիսկ ինչ-որ տեղ գերազանցում է:
Տուֆը միշտ հավերժության խորհրդանիշ է եղել: Տուֆակերտ տները համարվել են ամրության, հուսալիության, ունեվորության և գեղեցկության մարմնացում:
Տուֆը հեշտ է մշակվում, այն թեթև է, ծակոտկեն, ունի 40-ից ավելի երանգ` սևից մինչև սպիտակ: Բացի այդ, տուֆի կարծր տեսակները բավականին սեյսմակայուն են: Սակայն առավել գործածական է վարդագույն տուֆը, որը շատ հաճախ է օգտագործվում Հայաստանում որպես շինանյութ: Տուֆի պաշարներն անսպառ են:
Տուֆի ֆիզիկամեխանիկական հատկությունների, ամրության և եղանակի փոփոխություններին լավ դիմանալու մասին են վկայում մեզ հասած տուֆակերտ հուշակոթողները. դրա վառ ապացույցն են հայկական ցիկլոպիկ կառույցների ավերակները, որոնք հազարամյակի պատմություն ունեն, բարձր լեռներում ծվարած եկեղեցիները, որոնք ենթարկվում են ջերմաստիճանների մեծ տատանումների

23 Август 2016 - 14:49 AMT
Армянский туф применялся также и далеко за пределами СССР. Комплекс Центральных Учреждений Организации Объединенных Наций (штаб-квартира ООН) в Нью-Йорке был построен в 1951 году в восточной части Манхэттена. Для создания этого комплекса были приглашены архитекторы, дизайнеры и инженеры со всего мира. В эту группу проектировщиков вошли Николай Басов (СССР), Макс Абрамович (США), Оскар Нимейер (Бразилия), Владимир Бодянский (Франция), Эрнст Кормье (Канада), Уоллес К.Гаррисон (США), Шарль и Ле Корбюзье (Франция), Свен Маркелиус (Швеция), Г.А.Свайё (Австралия), Лян Сычэн (Китай), а также консультанты Энтони Антониадэс (Греция), Мэтью Новики (Польша) и Эрнест Вайсман (Югославия).
Туф – горная порода вулканического, геотермального и осадочного происхождения, образовавшаяся при излиянии магматического вещества на поверхность или при отложении карбонатных и кремнистых растворов в местах выхода геотермальных источников.
Соответственно выделяют карбонатные (известковые), кремнистые (фельзитовые) и вулканические туфы. Известковые туфы являются промежуточными формами между известняком и мрамором.
Армянский туф – это группа горных пород камня, образовавшаяся из вулканического пепла. Туфы делятся на известковые (травертин), вулканические и фельзитовые (фельзит). Он пролежал в земле миллиарды лет и простоит в любых условиях.
Будучи продуктом извержения вулкана, они могут иметь самый разный состав. Варьируется также и плотность, что отражается на возможности применения этого материала для тех или иных целей. Даже вблизи одной точки туфы вулканические могут иметь разный состав, в зависимости от разницы в извержениях и типа материнских пород.
Тем не менее, кое-что общее у всех типов этого материала есть всегда: пористость. Это связано с тем, что вулканическая горная порода представляет собой спекшиеся мелкие обломки и остатки пепла и песка. Вследствие этого она имеет потрясающую водо- и морозостойкость, а также легкость. Как правило, туф еще и сравнительно мягок, хотя это уже зависит от конкретных образцов. Это свойство дало возможность обрабатывать данный тип пород без применения сложных инструментов – всего лишь при помощи пилы и топора. При этом прочностью туфы вулканические не уступают, например, граниту. Ну а по совокупности свойств в чем-то даже превосходят.
Камень издавна был символом вечности. Дома из камня олицетворяли собой прочность, надёжность, состоятельность и красоту.
Он легко поддается обработке, легкий, пористый, имеет более сорока оттенков от черного до белого. Помимо этого, жесткие виды туфа также довольно сейсмоусточивы. Но наиболее практичным является розовый. В Армении его используют чаще всего при строительстве. Запасы туфа практически неисчерпаемы. О его физико-механических свойствах, прочности и морозостойкости свидетельствуют дошедшие до нас памятники древне-армянского зодчества, возведенные из туфа: остатки армянских циклопических сооружений, насчитывающих тысячелетия, церкви, расположенные высоко в горах, подвергающиеся огромным перепадам температур, яркие тому свидетельства.