Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլային՝ Իտալիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ, որը տասնյակ մարդկային զոհերի և ավերածությունների պատճառ է դարձել:
«Խորին ցավակցություն և զորակցություն եմ հայտնում Ձեզ, զոհվածների և տուժածների ընտանիքներին՝ մաղթելով տոկունություն և ոգու կորով: Աղոթում ենք վիրավորների առողջության համար և ցանկանում նրանց շուտափույթ ապաքինում:
Վստահ եմ, որ Իտալիայի իշխանությունների հետևողական ջանքերի շնորհիվ կհաջողվի հնարավորինս արագ վերացնել աղետի հետևանքները:
Բարեկամ Իտալիայի ժողովրդի հետ են մեր սրտերն ու մտքերը»,-ասված է ՀՀ նախագահի ցավակցական հեռագրում, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Օգոստոսի լույս 24-ի գիշերը ուժեղ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իտալիայի կենտրոնական շրջաններում: Լացիո և Մարկե շրջաններում 45 մարդ է զոհվել: Առնվազն 100 մարդ անհետ կորած է համարվում իտալական Պեսկարա դել Տրոնտո քաղաքում:
6.0 մագնիտուդով առաջին ստորերկրյա ցնցումը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով 03:36-ին: էպիկենտրոնը Լացիո շրջանի Ակկումոլի քաղաքի մոտ է եղել` մոտ 4 կմ խորությամբ: 5,4 մագնիտուդով երկրորդ ցնցումը գրանցվել է 04:34-ին Ումբրիա շրջանում:
Ցնցումները զգացվել են նաև Հռոմում և Բոլոնիայում: Ըստ հաղորդագրությունների, ավերածություններ կան Լացիոյում, Ումբրիայում և Մարկեում:

Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму с соболезнованиями президенту Италии Серджо Маттарелло в связи с разрушительным землетрясением, повлекшим десятки человеческих жертвы и разрушения.
«Выражаю глубокие соболезнования и поддержку Вам, семьям погибших и пострадавших, желаю мужества и силы духа. Молимся за здоровье пострадавших и желаем им скорейшего выздоровления.
Уверен, чтоблагодаря последовательным усилиям властей Италии удастся как можно скорее ликвидировать последствия бедствия.
Наши сердца и мысли – с дружественным народом Италии»,- говорится в телеграмме Саргсяна, передает пресс-службаглавы армянского государства.
Подземный толчок магнитудой 6,0 произошел в Италии 24 августа в 03:36 (04:36 мск), затем последовал второй толчок магнитудой 5,4. Землетрясение, затронувшее обширную зону Апеннинского хребта, почувствовали во многих городах – Перудже, Риети, Норче. Эпицентр подземных толчков находился в провинции Рьети на глубине 4 км. Жертвами землетрясения, по последним данным, стали 45 человек, более 100 считаются пропавшими без вести.