Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին ձեռք է բերել պայմանավորվածություն Իրանի հետ ազատ առևտրային գոտու ստեղծման շուրջ: Այս մասին կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Իրանի հետ ազատ առևտրային գոտու ստեղծման գաղափարը եղել է վաղուց, սակայն այն արձանագրված չի եղել: Վարչապետի վերջին այցի ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Իրանի հետ ազատ առևտրային գոտու ստեղծման շուրջ: Սա կարևոր է, որովհետև այն հնարավորություն կտա ապրանքների արտադրության և ծառայությունների մատուցման առումով լավ հարաբերություն ստեղծել, թե՛ Իրան-ԵՏՄ, թե՛ նաև այստեղ արտադրված ապրանքների արտահանման առումով տարբեր երկրներ՝ օգտվելով այն առևտրային ռեժիմներից, որ Հայաստանն ունի Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի և այլ երկրների հետ»,-ասել է նախարարը:
Նախարարը հավելել է, որ այժմ Հայաստանի հիմնական խնդիրը օրենսդրական ապահովվածություն ունենալն է. «Դրա համար ներկայումս շրջանառության մեջ է դրված ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մի նախագիծ, որը համաձայնությունների փուլում է, և առաջիկայում ավելի կդյուրացվեն թե՛ ուղղությունները, թե՛ նպատակադրումները»:
Իրանի և ԵՏՄ-ի հանձնաժողովի միջև համաձայնության ձեռքբերման վերաբերյալ Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ դա առաջին հերթին պետք է բխի Հայաստանի և Իրանի կողմից նախաձեռնություններով, իսկ Հայաստանի կողմից այս նախաձեռնությունը կա:
Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ գոտու ստեղծման ժամկետը կդժվարանա նշել, սակայն այժմ ցանկություն կա առավելագույն ազատություն հաղորդել, որովհետև այս գոտին լինելու է արտադրության կազմակերպման և բարձրարժեք ծառայությունների մատուցման համար:
Անդրադառնալով այն հարցին,թե Հայաստանը կունենա՞ հնարավորություն Ռուսաստանից անկախ ազատ առևտրային գոտի ունենալ Իրանի հետ` Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ այդ կարգավիճակն ի սկզբանե Հայաստանի համար համարվում է տրված, հավելյալ նոր փաստաթղթի ստորագրում Իրանի և ԵՏՄ-ի միջև չի նախատեսվում այս առումով, և դրա կարիքն էլ չկա:
Օգոստոսի 17-ին Հովիկ Աբրահամյանն այցելել էր Մեղրիի տարածաշրջանի այն հատված, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում է հիմնել ազատ տնտեսական գոտի: «Ակնկալվում է, որ նոր ԱՏԳ-ն առավել առարկայական կդարձնի Իրանի հետ առևտրատնտեսական և արդյունաբերական քաղաքականությունը, կնպաստի երկկողմ տնտեսական կապերի խորացմանն ու ընդլայնմանը, կձևավորվեն և կկազմակերպվեն այնպիսի ծառայություններ, որոնք հնարավորություն կտան առանց խոչընդոտի մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության և իրանական շուկաներ»,- ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է Իրանի հետ սահմանագոտում ԱՏԳ-ի հիմնումը, որը, նրա խոսքով, թույլ կտա կազմակերպել նոր արտադրություններ, իրականացնել արտահանում, հիմնել վերամշակման նոր ձեռնարկություններ, ստեղծել աշխատատեղեր:

25 Август 2016 - 11:45 AMT
Премьер-министр Армении Овик Абрамян в ходе очередного заседания Евразийского межправительственного совета заключил договоренность относительно создания зоны свободной торговли с Ираном. Об этом в ходе беседы с журналистами сказал министр экономики РА Арцвик Минасян, передает Tert.am.
«Идея о создании зоны свободной торговли с Ираном была давно, однако она не была оформлена. В ходе последнего визита премьер-министра было достигнуто соглашение относительно создания зоны свободной торговли с Ираном. Это важно, поскольку это предоставит возможность создания благоприятных отношений в плане производства товаров и оказания услуг, как в контексте Иран-ЕАЭС, так и экспорта произведенного здесь товара в различные страны, используя те торговые режимы, которые есть у Армении с Европой, США, Канадой и другими странами», – сказал министр.
Отвечая на вопрос есть ли уже соглашение с комиссией ЕАЭС и Ираном относительно создания зоны свободной торговли, Арцвик Минасян отметил, что это соглашение было достигнуто на основе предложения премьер-министра, а сейчас единственной задачей Армении является обеспечение законодательной надежности.
«С этой целью сейчас введен в оборот проект о создании зоны свободной торговли, который находится на стадии соглашений, и в скором времени еще больше будут упрощены как направления, так и цели»,- добавил Минасян.
Он отметил, что инициатива по достижению соглашения между Ираном и ЕАЭС должна исходить в первую очередь от Армении и Ирана, и со стороны Армении уже есть проявление инициативы в этом вопросе.
Арцвик Минасян отметил, что сейчас он затрудниться назвать сроки создания этой зоны, однако есть стремление придать максимальную свободу, поскольку эта зона будет для организации производства и оказания высококвалифицированных услуг.
Отвечая на вопрос, будет ли у Армении возможность иметь независимую от России зону свободной торговли с Ираном, министр сказал, что это возможность предоставлена Армении изначально, и нет нужды подписывать какие-либо специальные документы по этому вопросу между Ираном и ЕАЭС.
17 августа премьер-министр Армении Овик Абрамян посетил с рабочим визитом регион Мегри.Он посетил область Мегринского региона, где в будущем планируется основать Зону свободной торговли. Ожидается, что новая ЗСТ выведет на новый уровень торгово-экономическую и промышленную политику с Ираном, поспособствует углублению и расширению двусторонних экономических связей. Кроме того, будут созданы и организованы такие службы, которые обеспечат беспрепятственный вход на рынки ЕАЭС и Ирана.
Абрамян придал важность созданию ЗСТ в приграничной с Ираном зоне, что позволит организовать новые производства, организовать экспорт, создать новые перерабатывающие предприятия и рабочие места.