25 Օգոստոս 2016 - 11:20 AMT
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը մեկ ամսով հետաձգեց «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամ Գևորգ Սաֆարյանի գործով դատական նիստը՝ մեղադրյալին դատարան չներկայացնելու պատճառով, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Առաջին անգամ, երբ օգոստոսի 18-ին դատական նիստը նշանակվեց, ասացին, որ դատավորը չի պահանջել Սաֆարյանի ներկայությունը: Հաջորդ նիստը, որը հուլիսի 25-ին տեղի ունեցավ, ասացին, որ նպատակահարմար չեն գտնում Սաֆարյանի ներկայությունը դատարանում: Քրեակատարողականից էլ հայտնեցին, որ Գևորգին դատարան չեն տեղափոխում՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից: Երևի վախեցել են, որ համախոհները կօգտվեն իրավիճակից և հանրահավաք կկազմակերպեն», – լրագրողների հետ զրույցում ասել է Սաֆարյանի պաշտպան Տիգրան Հայրապետյանը:
Դատարանի այս քայլը փաստաբանը որակել է միտումնավոր՝ ընդգծելով, որ կան մի շարք տեսանկարահանված փաստեր, որոնք թույլ են տալիս չեղարկել Սաֆարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը:
Գևորգ Սաֆարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով):

25 Август 2016 - 11:02 AMT
Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш отложил на месяц судебное заседание по делу члена «Учредительного парламента» Геворка Сафаряна из-за неявки обвиняемого.
«В первый раз, когда судебное заседание было назначено на 18 августа, сказали, что прокурор не требует присутствия Геворка Сафаряна. На следующем заседании, которое состоялось 25 июля, заявили, что не считают целесообразным присутствие Сафаряна в суде. Из УИУ сообщили, что Сафаряна не доставляют в суд, исходя из соображений безопасности. Наверное, испугались, что его сторонники воспользуются ситуацией и организуют митинг», – заявил в беседе с журналистами адвокат Геворка Сафаряна Тигран Айрапетян, передает Ayor.am.
Адвокат квалифицировал это как умышленный шаг суда, подчеркнув, что есть ряд снятых на видеозапись фактов, которые позволяют аннулировать примененный в отношении Сафаряна в качестве меры пресечения арест.
Геворку Сафаряну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.316 Уголовного кодекса Армении (применение насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей, наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше пяти лет).