ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում շարունակվում է 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը), 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 164-րդ հոդվածի (լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում քրեական հետապնդում է հարուցվել ևս երկու քաղաքացիների՝ Ա. Տ.-ի և Ֆ. Ս.-ի, նկատմամբ՝ 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի ընթացքում լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար:
Այսպիսով՝ 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում արդեն 6 անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում՝ առերևույթ հանցագործություններ կատարելու, այդ թվում՝ լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար, հայտնում է հատուկ քննչական ծառայությունը:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը և նրա հետ համագործակցող իրավապահ մյուս մարմինները շարունակում են ձեռնարկել դեպքի հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց նույնականացնելու և հայտնաբերելու համար անհրաժեշտ ինչպես քննչական ու դատավարական, այնպես էլ օպերատիվ-հետախուզական բոլոր հնարավոր միջոցները:
Միաժամանակ, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հորդորում է 2016թ. հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևան քաղաքի Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերին մասնակցած, ականատես կամ տուժած անձանց համագործակցել վարույթն իրականացնող մարմնի հետ՝ նախաքննության բազմակողմանիությունը, օբյեկտիվությունը և լրիվությունը լիարժեք ապահովելու համար:
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվող քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում կայացված որոշումների մասին կտեղեկացվի լրացուցիչ:

В Специальной следственной службе (ССС) Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с инцидентами, произошедшими в ночь с 29-го на 30-е июля 2016 года в районе Сари тах в Ереване, сообщает пресс-служба ССС Армении.
Уголовное дело возбуждено по признакам ч.1 ст. 308 («Злоупотребление должностными полномочиями»), ч. 2 ст.309 («Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия») и ст.164 («Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста») Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых мероприятий возбуждено уголовное преследование в отношении еще 2 граждан – А.Т. и Ф.С. – за воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов в ходе инцидентов, произошедших в ночь с 29 на 30 июля 2016 года в ереванском районе Сари тах.
Таким образом, по расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу об инцидентах в районе Сари тах в Ереване уголовное преследование осуществляется в отношении уже 6 лиц – в том числе за воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов.
«Специальная следственная служба РА и сотрудничающие с ней другие правоохранительные органы продолжают предпринимать необходимые как следственные и процессуальные, так и оперативно-розыскные меры для выяснения всех обстоятельств инцидентов, обнаружения и идентификации лиц, совершивших расследуемое преступление», – говорится в сообщении.
В то же время Специальная следственная служба РА призывает всех лиц, пострадавших в ходе инцидентов в ереванском районе Сари тах или ставших очевидцами данных событий, сотрудничать с осуществляющим производство органом с целью полноценного обеспечения всесторонности, объективности и полноты предварительного следствия.
«Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА», – отмечает ССС РА.