27 Օգոստոս 2016 - 09:16 AMT
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավել Մանուկյանը օգոստոսի 26-ին իր հիվանդասենյակում կարողացել է քայլել հենակների օգնությամբ: Այդ մասին տեղեկացրել է Պավել և Արամ Մանուկյանների փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Բժիշկները ասում են, որ պետք է շարժվել, և նա սովորական, ինքն իր քայլերով սկսեց քայլել հենակների օգնությամբ: Աջ ոտքը չի կարողանում շարժել: Բայց մի բան ասեմ՝ ոտքի կարճությունը հիմա օգնում է իրեն, հարկ չի լինում ծալել ոտքը», -ասել է Բաղդասարյանը:
Պավել Մանուկյանի ոտքի կարճությունը, ըստ փաստաբանի, 3-4 սմ է, գետնին չի հպվում:
Նրա խոսքով, ինքը տեսնում է զգալի առաջընթաց Պավել Մանուկյանի կազդուրման հարցում. «Ես տեսնում եմ, որ Պավել Մանուկյանի առողջացման պրոցեսը ռեալ իրականանում է: Տեղաշարժվելը նրա համար հոգեբանական խնդիր է նաև, անկողնուն գամված մնալը ծանր ազդեցություն կարող է թողնել նրա վրա: Հիվանդանոցի հերթապահները չկան հիմա և ենթադրենք՝ մարդը ցանկանում է մի բաժակ ջուր խմել, դա արդեն կկարողանա ինքնուրույն անել, իսկ դա արդեն շատ մեծ բան է»:
Ինչ վերաբերում է Պավել Մանուկյանի որդու՝ Արամ Մանուկյանի առողջական վիճակին, Բաղդասարյանն ասաց, որ Արամը չի կարողանում քայլել, մշտապես պառկած է: «Արամին ամենայն հավանականությամբ, հաջորդ շաբաթ կվիրահատեն», -ասել է փաստաբանը:
Անդրադառնալով Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող Սասնա ծռերին վերաբերող քրեական գործին, Բաղդասարյանն ասել է, որ իրենց պաշտպանյալները ցուցմունք չեն տալիս, չեն ընդունում իրենց մեղքը և որևէ քննչական գործողության չեն մասնակցել:
«Մենք խնդիր ունենք, որ իրենք ապացուցեն, որ մեղք ենք գործել», -հավելել է փաստաբանը:
Պավլիկ Մանուկյանն ու իր որդին հուլիսի 27-ին ոտքի հրազենային վիրավորում են ստացել ՊՊԾ գնդի տարածքում։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերել, իրացնել, պահել, փոխադրել)։

27 Август 2016 - 09:35 AMT
Арестованный на 2 месяца раненый участник группы «Сасна црер» Павел Манукян, содержащийся в настоящее время в уголовно-исполнительном учреждении «Больница для осужденных» министерства юстиции Армении, 26 августа в своей палате с помощью костылей начал передвигаться. Об этом сообщил адвокат Павла Манукяна и его сына – Арама Манукяна – Арутюн Багдасарян, передает Panorama.am.
«Врачи рекомендуют ему двигаться, и Павел Манукян на костылях начал передвигаться. Но он не может опираться на правую ногу», – сказал адвокат, добавив, что Манукян отметил, что при ходьбе не испытывал боли.
При этом, по словам адвоката, нога Манукяна укоротилась на порядка 3-4 см, не касается земли.
Арутюн Багдасарян сообщил также о значительном прогрессе в процессе выздоровления своего подзащитного.
«Я вижу, что Павел Манукян реально выздоравливает. Вопрос ходьбы имел для него психологическое значение. Если бы он оставался прикованным к постели, это отразилось бы на нем негативно», – сказал адвокат, добавив, что теперь Манукян может многие вещи делать самостоятельно, что уже большое достижение.
Что касается состояния здоровья сына Павла Манукяна Арама, Багдасарян отметил, что последний пока не может ходить, находится в лежачем положении.
«Его, по всей вероятности, прооперируют на следующей неделе», – сказал адвокат.
Затронув тему расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела о захвате полка ППС в Ереване, Арутюн Багдасарян сказал, что их подзащитные не дают показаний, отвергают предъявленные обвинения и не принимали участия в каких-либо следственных действиях.
Участнику вооруженной группы «Сасна црер» Павлу Манукяну предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 («Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств – совершенные организованной группой») Уголовного кодекса РА. Кроме того, как ранее сообщила адвокат Манукяна – Инесса Петросян, ее подзащитному предъявлено также обвинение за организацию массовых беспорядков 24 апреля 2015 года.