Ֆրանսահայ բժիշկների միության անդամները յուրաքանչյուր տարի` երկու անգամ գալիս են Հայաստան` առաջինը մայիս ամսին, համայնքների դպրոցների բժիշկների հետ փորձի փոխանակման: Այցի ընթացքում նրանք երեխաների աչքերի հետազոտման իրենց մեթոդների գաղտնիքներն են փոխանցում գյուղերի դպրոցներում աշխատող բժիշկներին: Երկրորդ այցելությունը լինում է օգոստոսին, որի ժամանակ Ֆրանսիայի հայ բժիշկները իրենց հետ հայրենիք են բերում մեծ թվով օպտիկական ոսպնյակներ, լաբորատոր և ակնաբուժական սարքավորումներ և տեղում ստուգելով երեխաների տեսողությունը՝ հարկ եղած ժամանակ պատրաստում և ակնոցներ նվիրում նրանց:
2016-ին UMAF-ի բժիշկներն այցելեցին Սյունիքի մարզի տարբեր գյուղեր և Սիսիան:
Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի բժիշկների միության խմբի ղեկավար Լևոն Արթինյանն իր խոսքում նշել է.
«Արդեն 13 տարի է՝ գալիս ենք Հայաստան և մեր ներդրումն ունենում մեր երեխաների առողջության պահպանության գործում: Իրականացվող ծրագիրը ցանկացել ենք անցկացնել գյուղերում, քանի որ այստեղ ավելի է զգացվում բժիշկների և սարքավորումների կարիքը: Հիմա և՛ բժիշկներն են եկել, և՛ սարքավորում ենք բերել՝ այն էլ՝ մեր արձակուրդի հաշվին: Այս տարի ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի աջակցությամբ մեր խմբի 8 մասնագետով եկանք Հայաստան՝ մեզ հետ այստեղ տեղափոխելով մեծ քանակությամբ սարքավորումներ: Մտածեցինք, որ Հայաստանում էլ մարդիկ կլինեն, ովքեր մեզ կաջակցեն և դիմեցինք մեր վաղեմի ընկեր ԱԿԲԱ-ին, որի հետ արդեն 20 տարի աշխատում ենք. առանց երկար մտածելու մեզ աջակցեցին ծրագրի իրականացման գործում»:
Այս տարի ծրագրի շրջանակում Ֆրանսիայի հայ բժիշկները Սյունիքի մարզում հետազոտել են ավելի քան 500 երեխայի:

Members of the French-Armenian Medical Union (UMAF) visit Armenia twice a year for an exchange of experience and other medicine-related activities.
First arriving in Armenia in May, the physicians convey secrets of pediatric vision screening to doctors working in rural schools.
The second visit happens in September when France-based Armenian doctors bring optical lenses and ophthalmic equipment to check children's vision and provide them with glasses if necessary.
This year, the UMAF doctors worked in various villages across Armenia’s Syunik province and the city of Sisian.
The head of the UMAF delegation, Levon Artinyan said: “We have been coming to Armenia for 13 years now to contribute to the protection of our children’s health. We have decided to implement the project in villages as there is more need for doctors and equipment in rural areas. We are now using our holiday breaks to visit Armenia. With the support of ACBA Credit Agricole Bank, we have brought a large amount of equipment. We thought people would like to help us in Armenia and turned to our old friend ACBA which we have been cooperating with for 20 years now. Without much deliberation the bank assisted us in implementing the project.
In the framework of the initiative, the French-Armenian doctors have examined more than 500 children this year.