Հայաստանում կայուն վթարայնության վիճակ է, որի արդյունքում նախորդ տարվա համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների (ՃՏՊ) հետևանքով վթարների և զոհերի թիվն առաջին անգամ հանրապետությունում նվազել է: Այդ մասին հայտարարել է Ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Վիճակը կարելի է բավարար գնահատել և տարեցտարի աճող տենդենցի պայմաններում, ընդհակառակը, պատկերը փոխվել է: Այսօրվա դրությամբ տարեսկզբից ՀՀ-ում արձանագրվել է 1972 ՃՏՊ, զոհերի թիվը 150-ն է, իսկ վիրավորվել է 2794 մարդ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պատահարների քանակը նվազել է 174-ով, զոհերի թիվը 53-ով է կրճատվել, իսկ վիրավորների թիվը 253-ով: Առաջին անգամ աճի տենդենցը կանգնել է և ոչ թե 53, այլ 80 մարդու կյանք է փրկվել»,-ասել է նա:
Նման ցուցանիշերը, ըստ Նորիկ Սարգսյանի, պայմանավորված են երեք գործոնով: Ըստ նրա՝ ակտիվացել է վարչարարությունը ոչ սթափ վիճակում մեքենան վարող քաղաքացիների նկատմամբ, հաջորդը՝ տարվա սկզբից ակտիվ պայքար է մղվել առջևի՝ թաղանթապատված դիմապակիների դեմ, իսկ երրորդ գործոնը, ըստ նրա, սահմանված արագության գերազանցման փաստերի հայտնաբերման ուղղությամբ աշխատանքների տանումն է:
Նորիկ Սարգսյանը նաև տեղեկացրել է, որ նվազել են նաև մանկահասակ երեխաների մասնակցությամբ կատարված ՃՏՊ-ները. 27-ով կրճատվել են նախորդ տարվա համեմատ:
Նորիկ Սարգսյանը վստահեցրել է նաև, որ Հայաստանում նվազել է անչափահասների մասնակցությամբ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը: Նրա խոսքով՝ անցած տարվա համեմատ անչափահասների մասնակցությամբ պատահարների թիվը նվազել է 27-ով: 3-ով նվազել է զոհերի, 33-ով վիրավորների թիվը:

30 Август 2016 - 09:46 AMT
В сравнении с 2015-м годом число аварий и жертв вследствие дорожно-транспортных происшествий в Армении сократилось. Об этом на пресс-конференции заявил начальник отдела дорожно-патрульной службы дорожной полиции РА, полковник полиции Норик Саргсян.
«Ситуцию можно считать удовлетворительной и в условиях растущих с каждым годом тенденций, напротив, картина изменилась. На сегодняшний день с начала 2016-го года в Армении зафиксировано 1972 ДТП, число жертв – 150 человек, а число пострадавших – 2794 человека. По сравнению с аналогичным периодом 2015-м года число дорожно-транспортных происшествий сократилось на 174, число жертв сократилось на 53, а число пострадавших – на 253. Впервые тенденция роста остановилась и удалось спасти жизни не 53, а 80 людей», – сказал он.
Подобные показатели, по словам Саргсяна, обусловлены тремя факторами. Он отметил, что ужесточилось административное наказание в отношении граждан, управляющих транспортным средством в нетрезвом состоянии, во-вторых, с начала 2016-го года началась активная борьба с тонированием лобовых стекол, а третий фактор – проведение работ по обнаружению фактов превышения допустимой скорости, передает Tert.am.