30 Օգոստոս 2016 - 10:54 AMT
Օգոստոսի 29-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովին ժամանակավորապես կալանավորելու վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը:
«Այսօր նա դեռ Երևանում է, տոմսը օգոստոսի 31-ի համար է»,-ասել է Միրոնովի փաստաբան Կարեն Ներսեսյանը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Նա հավելել է, որ այդ պահի դրությամբ Միրոնովին ՀՀ իրավապահ մարմիններ չեն կանչել: «Օգոստոսի 30-ին նա կայցելի ՌԴ դեսպանատուն, սակայն դատախազություն նրան դեռ չեն կանչել»,-ասել է փաստաբանը:
Օգոստոսի 29-ին Ներսեսյանը հայտարարեց, որ Միրոնովն արդեն կարող է անարգել հեռանալ Հայաստանից, քանի որ դատարանը չկալանավորեց նրան և Միրոնովը միանգամայն ազատ է:
ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովը օգոստոսի 26-ին ձերբակալվել էր Հայաստանում ԱՄՆ հարցումով: Նրա փաստաբան Կարեն Ներսեսյանը հայտարարել էր, որ ռուսաստանցուն կասկածում են փողեր լվանալու և ռազմական տեխնոլոգիաների ապօրինի փոխանցման մեջ: Նրա փաստաբան Կարեն Ներսեսյանը հայտարարել էր, որ Երևանում ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի ձերբակալությունը կոպիտ քաղաքական սադրանք է:

30 Август 2016 - 10:07 AMT
Гражданин России Сергей Миронов, которого ереванский суд отказался арестовывать по запросу США, возвращается в Россию 31 августа.
«Сегодня он еще в Ереване, билет у него на 31 августа», – сказал адвокат Миронова Карен Нерсисян, передает «Интерфакс».
При этом он добавил, что на данный момент Миронова не вызывали в правоохранительные органы Армении.
«Сегодня он поедет в посольство России, но в прокуратуру его пока не вызывали», – сказал адвокат.
29 августа Нерсисян сообщил, что Миронов может беспрепятственно покинуть Армению, так как суд не стал его арестовывать и он абсолютно свободен.
27 августа Сергей Миронов 1986 г.р. был задержан в аэропорту Еревана по запросу США. По данным полиции Армении, он с 11 мая 2016 года был объявлен правоохранительными органами США в международный розыск.
В США Миронов обвиняется в предварительной договоренности о нарушении закона о контроле экспорта оружия и попытке его нарушения, а также в предварительной договоренности об отмывании денег и совершении этого отмывания.Миронов является сотрудником московского офиса компании «Синезис».
По словам адвоката, Миронов работает обычным программистом и не имеет доступа к каким-либо секретным технологиям.