Հայաստանը ներառված է հանցավորության ցածր մակարդակ ունեցող երկրների ցանկում և, համապատասխանաբար, ունի անվտանգության բարձր մակարդակ: Այդպիսին են աշխարհում խոշորագույն տվյալների բազայի` Numbeo-ի, հետազոտության արդյունքները 2016-ի կեսի դրությամբ:
Numbeo-ի հետազոտության արդյունքները գնահատվում են 0-100 սանդղակով: Հանցավորության գործակիցը գնահատում է հանցավորության ընդհանուր մակարդակը որևէ քաղաքում կամ երկրում: Ըստ Numbeo-ի, եթե հանցավորության մակարդակը երկրում 20-ից ցածր է գնահատվում, ապա դա շատ ցածր մակարդակ է համարվում, եթե 20-40-ի միջակայքում` ցածր մակարդակ է, 40-60 սահմանում տատանվող ցուցանիշը համարվում է չափավոր, իսկ 60-80-ը` բարձր: Իսկ 80-ը գերազանցող ցուցանիշը համարվում է շատ բարձր: Անվտանգության գործակիցը հանցավորության գործակցի հակադիրն է և գնահատվում է հակառակ ուղղությամբ: Որքան բարձր է ցուցանիշը, այնքան ավելի անվտանգ է համարվում երկիրը կամ քաղաքը:
Հանցավորության և անվտանգության ցուցանիշները Հայաստանում համապատասխանաբար 29.02 և 70.98 են: Այս ցուցանիշներով Հայաստանը զբաղեցրել է 20-րդ տեղն աշխարհի 118 երկրի ցանկում:
2015-ին ՀՀ-ն նույն վարկանիշում 16-րդն էր, իսկ 2014-ին` 33-րդը:
Վրաստանը հանցավորության և անվտանգության 19,26 և 80.74 ցուցանիշներով երրորդ տեղում է, իսկ Ադրբեջանը 30.79 և 69.21 ցուցանիշներով 24-րդ:
Թուրքիայի և Իրանի ցուցանիշները շատ ավելի ցածր են` նրանք զբաղեցրել են համապատասխանաբար 44-րդ և 81-րդ տեղերը, իսկ Ռուսաստանը 69-րդն է: ԱՄՆ-ն ցանկում 73-րդն է:
Ըստ հետազոտության, Հարավային Կորեան ամենաանվտանգն է, այդ շարքում են նաև Սինգապուրը, Թայվանը և Ճապոնիան: Մինչդեռ Վենեսուելան, Պապուա Նոր Գվինեան, Հոնդուրասը, Հարավային Սուդանն ու Հարավային Աֆրիկան հանցավորության ամենաբարձր ցուցանիշներն ունեն աշխարհում:
Երևանն անվտանգության 69.42 ցուցանիշով 30-րդն է 140 քաղաքի շարքում: Կյանքի արժեքից ելնելով, Երևանը 15-րդն է, մինչդեռ գնողունակության մակարդակով զբաղեցնում է վերջից 5-րդ տեղը:
Numbeo-ն վիճակագրական տվյալներ է հավաքում տարեբր աղբյուրներից` կայքեր, սուպերմարկետների և տաքսի ծառայությունների, կառավարական հաստատությունների կայքեր, թերթերի հոդվածներ և տարբեր հետազոտություններ:

Армения входит в число стран с низким индексом преступности и, соответственно, имеет высокий уровень безопасности. Таковы результаты исследования крупнейшей в мире базы данных Numbeo по положению на середину 2016 года.
Результаты исследования Numbeo оценивает по шкале 0-100. Индекс преступности является оценкой общего уровня преступности в каком-либо городе или стране. Согласно индексу Numbeo, уровень преступности в стране ниже отметки 20 считается очень низким, показатель от 20 до 40 говорит о низком уровне, показатель в пределах от 40 до 60 считается умеренным, от 60 до 80 – высоким, а уровень преступности выше 80 расценивается как очень высокий. Индекс безопасности является противоположным индексу преступности показателем и его оценка также ведется от обратного. Чем более высокие показатели имеет город или страна, тем более безопасным считается.
В частности, индексы преступности и безопасности в Армении составляют 29.02 и 70.98, соответственно. С такими данными Армения занимает 20-е место в списке из 118 стран по всему миру.
В 2015 году Армения в том же рейтинге заняла 16-е место, а в середине 2014 года – 33-е.
Грузия с индексами преступности и безопасности в 19,26 и 80.74, соответственно, заняла третье место, а Азербайджан с показателями 30.79 и 69.21 оказался в списке на 24-м месте.
Показатели Турции и Ирана намного хуже, они в рейтинге расположились на 44-й и 81-й позициях, соответственно. Россия заняла 69-е место, США – 73.
Согласно исследованию, самой безопасной страной является Южная Кореа, в числе безопасных также Сингапур, Тайвань и Япония, в то время как Венесуэла, Папуа-Новая Гвинея, Гондурас, Южный Судан и Южная Африка имеют самые высокие показатели преступности в мире.
Столица Армении Ереван с индексом безопасности 69.42 занимает 30-е место среди 141 города по всему миру. Исходя из стоимости жизни, Ереван является 15-м в списке, в то время как индекс покупательной способности в Ереване оставляет желать лучшего: город занимает 5-е место с конца.
Numbeo собирает статистические данные из различных источников, таких как сайты супермаркетов и компаний такси, сайты правительственных учреждений, из газетных статей и различных исследований.