Ադրբեջանցի ըմբիշները կզրկվեն օլիմպիական պարգևներից խթանիչների օգտագործման դրական թեստերի հիման վրա: Խոսքը 2008թ. Պեկինի և 2012թ. Լոնդոնի օլիմպիադաների մասին է: Պարգևներից կզրկվեն նաև Ուկրաինան և Ղազախստանը ներկայացնող ըմբիշներից ոմանք, հայտնում է ադրբեջանական Haqqqin.az-ը:
Մեդալներից զրկված ըմբիշների անունները դեռ հայտնի չեն:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունը դեռ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել այդ մասին: «Դեռ ոչինչ չենք կարող մեկնաբանել»,-ասել է նախարարության մամուլի քարտուղար Սամայա Մամեդովան:
Պեկին-2008-ում հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Ռովշան Բայրամովն ու Վիտալի Ռագիմովը դարձել էին արծաթե մրցանակակիրներ, իսկ ազատ ոճի ըմբիշներ Մարիա Ստադնիկն ու Հեթաք Գազյումովը բրոնզ էին նվաճել:
Լոնդոնում ադրբեջանցիները երկու ոսկի ունեին (Թորգուլ Ասկերով, Շարիֆ Շարիֆով) երկու արծաթ (Ստադնիկ և Բայրամով) և երեք բրոնզ (Էմին Ահմեդով, Յուլիա Ռատկևիչ և Հեթագ Գազյումով):

31 Август 2016 - 07:10 AMT
Несколько борцов из Азербайджана потеряют олимпийские награды из-за положительных допинг-тестов в Пекине-2008 и Лондоне-2012.
Медалей лишатся также несколько борцов, представляющих Украину и Казахстан, передает Haqqqin.az.
Имена борцов пока не сообщаются.
Министерство молодежи и спорта Азербайджана пока не получало никаких официальных уведомлений об этом.
«Поэтому пока мы не можем что-то комментировать», – заявила глава пресс-службы ведомства Самая Мамедова.
Федерация борьбы Азербайджана также пока отказывается комментировать данную информацию.
В Пекине-2008 борцы греко-римского стиля Ровшан Байрамов и Виталий Рагимов стали серебряными призерами, а вольники Мария Стадник и Хетаг Газюмов завоевали бронзу.
В Лондоне у азербайджанских борцов было два золота (вольники Тогрул Аскеров, Шариф Шарифов), два серебра (вольница Стадник и классик Байрамов) и три бронзы (классик Эмин Ахмедов, а также вольники Юлия Раткевич и Хетаг Газюмов).