Ադրբեջանցի ըմբիշները կզրկվեն օլիմպիական պարգևներից խթանիչների օգտագործման դրական թեստերի հիման վրա: Խոսքը 2008թ. Պեկինի և 2012թ. Լոնդոնի օլիմպիադաների մասին է: Պարգևներից կզրկվեն նաև Ուկրաինան և Ղազախստանը ներկայացնող ըմբիշներից ոմանք, հայտնում է ադրբեջանական Haqqqin.az-ը:
Մեդալներից զրկված ըմբիշների անունները դեռ հայտնի չեն:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունը դեռ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել այդ մասին: «Դեռ ոչինչ չենք կարող մեկնաբանել»,-ասել է նախարարության մամուլի քարտուղար Սամայա Մամեդովան:
Պեկին-2008-ում հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Ռովշան Բայրամովն ու Վիտալի Ռագիմովը դարձել էին արծաթե մրցանակակիրներ, իսկ ազատ ոճի ըմբիշներ Մարիա Ստադնիկն ու Հեթաք Գազյումովը բրոնզ էին նվաճել:
Լոնդոնում ադրբեջանցիները երկու ոսկի ունեին (Թորգուլ Ասկերով, Շարիֆ Շարիֆով) երկու արծաթ (Ստադնիկ և Բայրամով) և երեք բրոնզ (Էմին Ահմեդով, Յուլիա Ռատկևիչ և Հեթագ Գազյումով):

Several Azerbaijani, Ukrainian and Kazakh wrestlers will lose the Olympic medals they won at Beijing 2008 and London 2012 after testing positive for doping, Haqqin.az reports.
The names of the Olympians are yet to be announced.
Azerbaijan’s Ministry of Sport and Youth Affairs on Wednesday, August 31 declined to comment on the matter, claiming it hasn’t received any official note from relevant authorities. No formal clarification from the United World Wrestling (UWW) or the International Olympic Committee has been received yet.
Toghrul Asgarov and Sharif Sharifov won a gold medal each at the London Games, while Khetag Gazyumov secured bronze medals during both Beijing and London Olympics.