ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աշխատակիցներն ու ղեկավարները Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքում մասնակցել են Հասրաթյանների կիսակառույց տան շինարարությանը:
Կազմակերպությունների կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրով, հնգամյա համագործակցության արդյունքում` Հայաստանի բոլոր մարզերում աջակցություն է ստացել 134 ընտանիք: Սյունիքի մարզում ծրագրից օգտվել է 4 ընտանիք:
Հասրաթյանների ընտանիքը տարիներ շարունակ ապրել է բնակարանի մասին երազանքներով: Ընտանիքի հայրը՝ Վարդանը զինծառայող է: Աշխատանքի բերումով, նաև տուն չունենալու պատճառով, Հասրաթյանները տարիներ շարունակ ապրել են վարձակալությամբ: Ընդ որում՝ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում՝ Իջևանում, Ղափանում, Վայքում: 2002-ին նրանց հաջողվում է կիսակառույց-կիսաքանդ մի տարածք գնել Գորիսի թաղամասերից մեկում, սակայն շինարարությունն ավարտին հասցնել և սեփական տանիք ունենալ՝ չեն կարողանում: «Ճակատագրի բերումով շատ տներում ենք բնակվել: Երեխաներս հասակ են առել առանց զգալու տուն ունենալու բերկրանքը: Աղջիկս արդեն ուսանող է: Տղաս ծառայում է բանակում, փոքր որդիս դեռ աշակերտ է: Հույս ունեմ, որ այլևս ստիպված չենք լինի տնից տուն տեղափոխվել: Հիմա, երբ մեր տարիների երազանքը իրականություն է դառնում, անպատմելի է դառնում իմ ուրախությունը»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Նազելին:
2016-ին բնակարանի խնդիրն անցյալում կմնա ծրագրի շահառու 41 ընտանիքի համար. 21 ընտանիք կավարտի կիսակառույց տան շինարարությունը, ևս 20-ը՝ կնորոգի և հետագա քայքայումից զերծ կպահի իր տունը: «Բոլորն էլ իրենց կյանքում ունենում են խնդիրներ, որոնք հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են լինում կամք և ժամանակ: Երբ մարդիկ զգում են, որ մենակ չեն՝ ավելի վստահ են հաղթահարում դժվարությունները: Այս ծրագիրն ունի երկու նպատակ: Առաջինը՝ երևացողը, մարդկանց կյանքում դրական փոփոխություն ապահովելն է: Առավել կարևոր է երկրորդը՝ անտարբերությունը մերժելու ցանկությունը: Կյանքը պահանջում է բաց աչքերով նայել իրականությանը և համարժեք արձագանքել իրավիճակին: Եթե ցանկանում ենք լուծված տեսնել խնդիրները, պիտի սովորենք սրտացավ լինել և համախմբվել»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Շինարարական աշխատանքների համար ամենաեռանդուն շրջանն արդեն ավարտին է մոտենում և, ահա, գալիս է բերքահավաքի ժամանակը: Իրականում, մեր ծրագիրն էլ իր բերքահավաքն ունի, երբ արդեն վերջին աշխատանքներն են տարվում տարիներ ի վեր կիսակառույց ու ավարտուն լինելուց այնքան հեռու եղած տների վրա: Մոտենում է այն ժամանակը, երբ տունը, բառիս բուն իմաստով, գույներ է ստանում, դառնում է կենդանի և, ընտանիքն էլ, վերջապես, զգում է, որ այսքան տարիների անթեղված հույսը վերջապես իրականանում է: Մոտենում է ընտանիքների ամուր տանիք ունենալու ժամանակը»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բնակարանաշինության ծրագրի համար 2016-ին հատկացրել է մոտ 105 մլն ՀՀ դրամ, 2015-ին՝ 100 մլն ՀՀ դրամ:

The heads and staff members of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia participated in the construction of the half-built house of the Hasratyan family in the town of Goris, Syunik province.
As a result of the five-year housing project implemented by the partners, 134 families from all the provinces of Armenia have already experienced the joy of having a comfortable home. Four families have benefitted in Syunik.
For years, the Hasratyan family has been living with the hope of having a home. The family father, Vardan, works as a contract serviceman in the army. The nature of his job and the fact that the family did not have a house of their own made them rent houses in in Ijevan, Kapan, Vayk in the course of many years. In 2002, they managed to buy a half-built construction in one of the districts in Goris, but were not able to complete it and have a house of their own.
“In the course of our life, we have lived in many houses. My daughter is already a student, my son is serving in the army. My second son goes to school. I hope that we will no longer have to move from one house to another. Now, when our dream is coming true, it is impossible to describe my happiness,” said Nazeli, the mother of the family.
In 2016, the housing problem of a total of 41 families will be solved; 21 families will finish the construction of their half-built houses and 20 families will do renovation works, preventing further damage and destruction.
“All of us come across problems whose solution demands continuous efforts and strong willpower,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“When people feel they are not alone, they get confidence in overcoming the hardships. This project has two objectives. The first one, and the visible one, is to bring positive changes into people’s lives. The second objective is to reject indifference, which is even more important. If we want to solve the problems in the society, we should learn to be compassionate and united.”
“The mօst vigorous phase of the construction works comes to its end, and the harvest time approaches. Our program does have its harvest time, when the last construction works are done on the half-built houses that seemed so far from being completed. The time comes for the families to have a strong roof,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In 2016, VivaCell-MTS allocated about AMD 105 million for the housing project (AMD 100 million in 2015).