Օգոստոսի 31-ին լրանում է հայտնի ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 108-րդ տարին: Այդ կապակցությամբ Երևանի Թումանյանի անվան այգում 17:00-20:00-ն տեղի կունենան սարոյանական ընթերցումներ: Երեկոյի մասնակիցները կկարողանան նոր տեսակետից անդրադառնալ գրողի կյանքին, ստեղծագործությանն ու կերպարին:
Միջոցառման շրջանակում «Ինտելեկտուալ ռենեսանս» հիմնադրամը կազմակերպում է առցանց ընթերցումներ տարբեր երկրներից ընթերցողների մասնակցությամբ: Կազմակերպվում է նաև նկարների մրցույթ, կինոցուցադրություն, տարբեր անակնկալներ: Նշվում է, որ այցելուները կկարողանան ճաշակել Սարոյանի նախընտրած ուտեստները:
Ամերիկահայ գրող և դրամատուրգ, Պուլիտցերյան մրցանակի դափնեկիր, որն արժանացել է նաև «Օսկարի» «Մարդկային կատակերգություն» սցենարի համար, Վիլյամ Սարոյանը ծնվել է 1908 թ. օգոստոսի 31-ին Ֆրեզնոյում` հայ գաղթականների ընտանիքում:
Վիլյամ Սարոյանն այն հարցին, թե ժամանակակից գրողներից ում է առավել շատ սիրում, անկեղծ պատասխանել է. «Ինձ»:
Սարոյանը լայն ճանաչում ձեռք բերեց «Խիզախ պատանին թռչող ճոճաձողի վրա և այլ պատմվածքներ» (1934) առաջին գրքով:
1939-ին Վիլյամ Սարոյանը վեց օրվա ընթացքում գրում է «Քո կյանքի ժամերը»: Այս ստեղծագործության շնորհիվ գրողն արժանացավ Պուլիտցերի և նյույորքյան քննադատների հեղինակավոր գրական մրցանակներին։ 1940 թվականին Սարոյանը հրաժարվում է առաջին մրցանակից՝ հայտարարելով, որ «Առևտուրը իրավունք չունի հովանավորելու արվեստը»:
Վիլյամ Սարոյանի որդին` Արամը, հոր մահից հետո հրատարակված հուշերում գրել է. «Իրականում նա շատ ամաչկոտ և ինքնամփոփ մարդ էր, հակառակ իր իմիջին հանրային կյանքում»:
Սարոյանը հայտնի էր որպես ամերիկյան գրականության «անկարգապահ հանճար»: Նա չէր ենթարկվում գրական կանոններին և նույնիսկ երազում էր առանց բառերի պիես գրել, որը կգովերգեր լռությունը, բայց նվիրված կլիներ մարդուն:
Որպես դրամատուրգ Սարոյանը հայտնի դարձավ «Սիրտը լեռներում» (My Heart’s in the Highlands, 1939) պիեսով: «Թեև անգլերեն եմ գրում,բայց ես ինձ համարում եմ հայ գրող: Գործածածս խոսքերն անգլերեն են, միջավայրը, որի մասին գրում եմ, ամերիկյան է: Սակայն այն ոգին, որ ստիպում է ինձ գրել` հայկական է: Ուրեմն` ես հայ գրող եմ» ,- գրել է Սարոյանը:
Վիլյամ Սարոյանը մահացել է 1981 թվականի մայիսի 16-ին, Ֆրեզնոյում, աճյունի մի մասը թաղված է Երևանի Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում։
2002-ի ապրիլին Սթենֆորդի համալսարանի մասնագետ Մայքլ Քելլերը հայտարարեց, որ Վիլյամ Սարոյանի թանգարանը համանուն մրցանակ է սահմանում, որն, ըստ «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամի տնօրեն Ռոբերտ Սեդրակյանի, գրողի երազանքն է եղել: Ամեն տարի այդ մրցանակին 2 գործ է արժանանում, որից մեկը պետք է արտացոլի իրական կյանքը, մյուսը` երևակայական:
Ավելի վաղ համացանցում հայտնվեց Մեգ Ռայանի «Իտակա» ֆիլմի թրեյլերը, որը նա նկարահանել է Վիլյամ Սարոյանի 1942-ին գրված «Մարդկային կատակերգություն» (The Human Comedy) վեպի հիման վրա: Ֆիլմի գործողությունը, ինչպես և սարոյանական «Մարդկային կատակերգությունում», ծավալվում է 1942-ին, Կալիֆորնիայի փոքր քաղաքներից մեկում՝ Իտակայում: Սյուժեի կենտրոնում 14-ամյա Հոմերոս Մաքոլիի պատմությունն է, ում ավագ եղբայրը գնացել է պատերազմ, կրտսեր եղբորը խրատելով հոգ տանել այրի մոր, ավագ քրոջ ու 4-ամյա եղբոր՝ Ուլիսի մասին: Այժմ Հոմերոսը Իտակայի փոստատարն է:
«Իտական» հասարակ, բայց խաբուսիկ պատմություն է: Այն լիրիկական ու ռոմանտիկ է, ժամանակ առ ժամանակ զարմանալիորեն ոչ սենտիմենտալ, որը, այնուամենայնիվ, ցինիզմից հեռու է: Անչափ ուրախ եմ, որ հենց ես եմ էկրանավորելու այս զգացմունքայի ու գրավող պատմությունը»,- նախագծի մասին ասել է Մեգ Ռայանը:

31 Август 2016 - 08:51 AMT
31-го августа исполняется 108 лет со дня рождения известного американского писателя армянского происхождения Уильяма Сарояна.
По этому случаю в ереванском парке им. Туманяна с 17:00 по 20:00 будут проходить сарояновские чтения. Участники вечера смогут с новой точки зрения ознакомиться с жизнью, творчеством и образом писателя.
В рамках мероприятия Фонд «Интеллектуал Ренессанс» организует онлайн-чтения с участием чтецов из разных стран мира, конкурс рисунков, кинопоказ, викторины, выставку, различные сюрпризы. Отмечается, что посетители смогут угоститься блюдами, которые любил Сароян.
Обладатель Пулитцеровской премии, обладатель «Оскар» за сценарий «Человеческой комедии», Уильям Сароян (1908–1981), американский прозаик и драматург армянского происхождения, родился 31-го августа во Фрезно в семье армянского эмигранта.
Уильям Сароян на вопрос, кого из современных ему писателей он любит, искренне ответил: «Себя».
Признание к Сарояну пришло после первого же сборника рассказов «Отважный юноша на летающей трапеции», опубликованного в журнале Story. Первая пьеса Сарояна «Мое сердце в горах» увидела свет в 1939 году.
Сароян написал более полутора тысяч рассказов, двенадцать пьес и около десяти романов. Одним из лучших его произведений считается частично автобиографическая повесть «Человеческая комедия» (The Human Comedy, 1942).
В 1940 году вышел в свет сборник рассказов «Меня зовут Арам» (My Name Is Aram), в 1944 году – «Дорогой малыш» (Dear Baby).
Сын Уильяма Сарояна – Арам в воспоминаниях, опубликованных уже после смерти отца, писал: «В действительности он был очень стеснителен и замкнут, в противоположность своему имиджу в публичной жизни».
Уильям Сароян слыл «недисциплинированным гением» американской литературы. Он не подчинялся никаким литературным канонам и даже мечтал написать пьесу без слов, воспевающую безмолвие, но целиком посвященную человеку. Кажется парадоксальным для писателя ценить молчание больше слова, но в одном из рассказов он написал: «…место для меня всегда важнее, чем личность: оно серьезнее и молчит, а писатели, которых печатают, говорят очень много и чаще всего чепуху…».
Как драматург Сароян заявил о себе пьесой «В горах мое сердце» (My Heart’s in the Highlands, 1939).
«Хоть пишу я по-английски, я считаю себя армянским писателем. Слова, употребляемые мною – английские, среда, о которой я пишу – американская, однако, та душа, которая вынуждает меня писать – армянская Значит, я армянский писатель и высоко ценю честь принадлежать к семье армянских писателей», – говорил Сароян.
Сароян умер 18 мая 1981 года в его родном городе Фрезно, где и был похоронен, но, выполняя волю писателя, часть его праха захоронили в Армении – в Ереванском пантеоне.
В апреле 2002 года библиограф Стендфордского университета (США) Майкл Келлер заявил об учреждении музеем искусства Уильям Сароян одноименной международной литературной премии, что, по словам директора фонда «Уильям Сароян» Роберта Седракяна, было извечной мечтой писателя. Ежегодно обладателями этой международной премии становятся две работы, одна из которых должна отражать реальную жизнь, другая — воображаемую. Сароян говорил, что начал писать, так как понял, что все существующее в жизни меняется, приходит в упадок, кончается, умирает, и не хотел, чтобы это происходило с хорошими вещами и с теми, кого он знал и любил.
Ранее официальный трейлер фильма Мег Райан «Итака», снятого по роману Уильяма Сарояна «Человеческая комедия», появился в сети. Фильм является режиссерским дебютом актрисы, снявшейся в 40 фильмах. В центре истории – 14-летний мальчишка по имени Гомер, который живет в маленьком американском городишке с названием Итака. Юному герою расти и взрослеть в нелегкое время пришлось: отец умер, старший брат ушел на войну, дома остались лишь мать и маленькие брат с сестрой. Главные роли в фильме сыграли сама Мег Райан, Сэм Шепард, Мелани Гриффит, Луис Робб.