1 Սեպտեմբեր 2016 - 05:50 AMT
«Սեպտեմբերի 1-ին նախնական տվյալներով առաջին դասարան կհաճախի մոտ 40.000 երեխա, ինչը մի փոքր ավելի է, քան անցած տարի»,- հայտնել է ՀՀ ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը, գրում է Tert.am-ը:
2015-ին փաստացի դպրոց հաճախող առաջին դասարանցիների թիվը եղել է 39.246:
«Սյունիքում այս տարի կլինեն դպրոցներ, որ առաջին դասարանցիներ չեն ունենա, բայց հստակ թիվ չեմ կարող ասել: Իհարկե չեմ կարող ասել, որ միայն Սյունիքում է, հաշվառումից հետո կերևա»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նաև նշել է, որ այս տարի կլինի ուսումնական պլանի փոփոխություն: Նախատեսվում է երկրորդ կիսամյակում բեռնաթափել 1-ից 4-րդ դասարանցիների համար ուսումնական ծանրաբեռնվածությունը:

1 Сентябрь 2016 - 07:16 AMT
«По предварительным данным, 1 сентября в первый класс пойдет около 40 тысяч детей, это число гораздо больше, чем в 2015 году», – сказала начальник Управления общего образовании министерства образования и науки РА Нарине Ованнисян, передает Tert.am.
Число первоклассников в Армении в 2015 году составило 39.246.
«В некоторых школах Сюника в этом году не будет первоклашек, но конкретное количество таких школ я не могу назвать. Конечно, я не могу сказать, что подобные школы будут только в Сюнике, после проведения учета станет ясно», – сказала Ованнисян.
Она также отметила, что в 2016 году будет изменение учебного плана. Предусматривается со второго полугодия разгрузить учебную программу 1-4 класса.
Начальник Управления общего образовании министерства образования и науки РА отметила также, что обучение будет, в основном, пятидневным.