Չեխերի հետ խաղում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքկանը հիմնականում փորձարկումներ էր անում: Այդպիսի հայտարարություն է արել Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարուժան Սուքիասյանը, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Չեխիա-Հայաստան ընկերական հանդիպումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 31-ին` ավարտվելով 3:0 հաշվով` հօգուտ չեխերի:
Գլխավոր մարզիչը նշել է, որ առջևում Դանիայի հետ կարևոր խաղն է: «Իսկ այս խաղում մենք հիմնականում փորձարկումներ էինք անում»,-ասել է Սուքիասյանը լրագրողներին:
«Չեխիան մոբիլ և արագ թիմ է, ինչին մեր շատ ֆուտբոլիստներ ուղղակի պատրաստ չէին։ Շատ ֆուտբոլիստներ իրենց թիմերում խաղային պրակտիկա չունեն, և հենց այդ պատճառով մեզ համար կարևոր էր տեսնել, թե ով ինչ վիճակում է գտնվում»,-ասել է գլխավոր մարզիչը։
Նա նաև նշել է, որ թիմի խաղի վրա ազդել է նաև առաջին խաղակեսում Հենրիխ Մխիթարյանի` խաղադաշտից դուրս գալը, որը վնասվածք էր ստացել։ «Մխիթարյանը հարված ստացավ ոտքին, դեռ կտեսնենք», -ասել է Սուքիասյանը։
Հայաստան-Չեխիա հանդիպման 4-րդ րոպեին Լադիսլավ Կրեյչին բացեց հաշիվը, իսկ խաղակեսի վերջում աչքի ընկավ Վացլավ Կադլեցը։ Երկրորդ խաղակեսում չեխերին հաջողվեց երրորդ գնդակը խփել․ 86-րդ րոպեին վերջնական հաշիվը ձևակերպեց Յան Կոպիցը։
Սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 20:00-ին Կոպենհագենի «Պարկեն» մարզադաշտում տեղի կունենա Աշխարհի 2018 թ. առաջնության ընտրական փուլի Դանիա-Հայաստան հանդիպումը:

1 Сентябрь 2016 - 09:17 AMT
Главный тренер сборной Армении по футболу Варужан Сукиасян заявил, что команда экспериментировала с составом. Об этом он заявил после товарищеского матча между сборными Чехии и Армении, который завершился крупной победой чехов (3:0) вечером 31-го августа.
«Наша задача состояла в том, чтобы посмотреть, в каком состоянии находятся футболисты перед матчем отборочного цикла чемпионата мира со сборной Дании. Поэтому мы экспериментировали с составом», – заявил Сукиасян.
Чехи забили три безответных мяча в ворота армянской команды. Отличились Вадислав Крейчл, Вацлав Кадлец и Ян Копич, поразившие наши ворота на 4-й, 34-й и 86-й минутах. Матч сборных Чехии и Армении проходил на стадионе «Местски» в чешском городе Млада-Болеслав.
«Сборная Чехии — быстрая, мобильная команда, и многие наши футболисты оказались не готовы к такому темпу игры», — сказал главный тренер.
Он также отметил, что на игре команды сказался и уход с поля в первом тайме капитана сборной Генриха Мхитаряна, получившего травму.
«Мхитарян получил удар по ноге. Посмотрим, насколько серьезна его травма…», — отметил Сукиасян, передает Sputnik-Армения.
Сборная Армении попала в одну отборочную группу с командами Румынии, Польши, Дании, Черногории и Казахстана.