«Մանչեսթեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է բաց թողնել անգլիական Պրեմիեր լիգայի 4-րդ տուրում «Մանչեսթեր Սիթիի» հետ հանդիպումը` Հայաստանի և Չեխիայի ֆուտբոլի հավաքականների ընկերական խաղում ստացած վնասվածքի պատճառով, հայտնում է Eurofootball со-ն Goal-ի վրա հղումով:
Չեխիա-Հայաստան ընկերական հանդիպումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 31-ին` ավարտվելով 3:0 հաշվով` հօգուտ չեխերի:
Մխիթարյանը ստիպված եղավ փոխարինման գնալ առաջին խաղակեսի ավարտին` չեխերի պաշտպան Մարեկ Սուխիի հետ բախումից հետո: Մխիթարյանը հարված է ստացել ոտքին:
Մխիթարյանի վերականգնման ժամկետը կախված կլինի բուժզննության արդյունքներից, որը նա կանցնի Անգլիայում: «Մանչեսթեր Սիթիի» հետ հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 10-ին:

Manchester United will be anxiously awaiting news on the injury status of Henrikh Mkhitaryan, who was subbed off in the first half of Armenia's friendly with Czech Republic, the Manchester Evening News reports.
The attacking midfielder has a collision with Marek Sukhy, and was withdrawn as a result.
United and Jose Mourinho will be hoping the substitution was a precaution ahead of Armenia's World Cup qualifier with Denmark at the weekend.
Mkhitaryan made an impressive impact when he came on against Hull City, and Mourinho will be desperate to have him available for the Manchester derby on September 10.
Marouane Fellaini is already a major doubt with a back injury.
Mourinho has admitted to having concerns over the international break ahead of the meeting with Pep Guardiola's Manchester City at Old Trafford.
He told MUTV: “We keep eight outfield players and Sam Johnstone as the goalkeeper.
“We are going to lose the others and we don’t know the way they train, the way they recover, the life they are going to have with their national teams."