Հայտնի դերասան Ջեկի Չանը պատվավոր «Օսկարի» կարժանանա կինոյում ունեցած ավանդի համար: Չանի հետ միասին կպարգևատրվեն նաև ռեժիսոր Ֆրեդերիկ Ուայզմանը, մոնտաժող Էնն Քոութսը և դերասանների ընտրությամբ զբաղվող ռեժիսոր Լինն Սթալմասթերը, հայտնում է Lenta.ru-ն Variety-ի վրա հղումով:
«Նրանք իրենց գործում իրական առաջատարներ են և իսկական լեգենդներ: Մենք հպարտությամբ ենք արձանագրում նրանց անհավանական նվաճումները»,-ասել է Ամերիկյան կինոակադեմիայի նախագահ Շերիլ Բուն Այզեքսը:
Պարգևատրման արարողությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 12-ին Լոս Անջելեսում:
62-ամյա Ջեկի Չանը հայտնի դերասան է, կասկադյոր, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ, մարտական տեսարանների և հնարքների բեմադրող, երգիչ: Նրան է պատկանում Գինեսի՝ մեկ տեսարանի համար ամենամեծ թվով դուբլեր անելու ռեկորդը, իսկ 2012 թվականին նա նոր ռեկորդ գրանցեց՝ ֆիլմի ենթագրերում նրա անունը ամենաշատը հիշատակելու համար:

After more than five decades in the industry and more than 150 films, Jackie Chan is eventually recognized by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. The Hong Kong actor who is specialized in martial arts will be honored with an honorary Academy Award at the upcoming Governors Awards, AceShowbiz said.
Also set to receive the awards are film editor Anne V. Coates, casting director Lynn Stalmaster and doc filmmaker Frederick Wiseman. They were voted on Tuesday night, August 30 at a meeting of the Academy's board of governors.
"The Honorary Award was created for artists like Jackie Chan, Anne Coates, Lynn Stalmaster and Frederick Wiseman — true pioneers and legends in their crafts," Academy President Cheryl Boone Isaacs said in a statement. "The Board is proud to honor their extraordinary achievements, and we look forward to celebrating with them at the Governors Awards in November."
This year's Governors Awards will take place November 12 at the Grand Ballroom at Hollywood and Highland.