Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 2014-ին Հայաստանի դեմ կայացվել է չորս վճիռ, որի դիմաց վճարվել է 166.000 եվրո, 2015-ին կայացվել է ութ վճիռ և վճարվել է 86.000 եվրո, իսկ արդեն 2016-ի կայացվել է կրկին ութ վճիռ և վճարվել 83.000 եվրո: Այս մասին տեղեկացրել է Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը գործադիրի սեպտեմբերի 2-ի նիստում:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հարցրել է, թե ինչի հետևանքն են ընդդեմ Հայաստանի կայացված վճիռները: Հարությունյանը պատասխանել է. «Պատճառները, կածում եմ, պարզ են, դա մեր դատական համակարգում սխալներն են, իհարկե, բոլոր երկրներում էլ լինում են սխալներ, բայց երբ երկրում սպառվում են սխալը շտկելու միջոցները, մարդիկ դիմում են ՄԻԵԴ», մեջբերում է Tert.am-ը: Պատասխանը լսելով՝ վարչապետը արձագանքել է. «Լավ»:
ՀՀ կառավարության օգոստոսի 18-ի նսիտում վարչապետը հանձնարարել էր ֆինանանսների նախարարությանը հաշվել, թե վերջին տարիներին որքան գումար է Հայաստանը վճարել ՄԻԵԴ-ին.
«Ընդհանրապես մեկը պե՞տք է այս ամենի համար պատասխան տա, արդարադատության նախարարությանն էլ եմ հանձնարարում՝ զբաղվեք սրանով»,-ասել էր նա։

Армения за последние три года выплатила 335 тысяч евро по решениям Европейского суда по правам человека. Об этом 2-го сентября сообщил министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
По его словам, в 2014 году ЕСПЧ вынес четыре иска против Армении на общую сумму в 166 тыс евро, а в 2015 и 2016 гг. по четыре иска на сумму в 86 тыс евро и 83 тыс евро соответственно.
«Подобные решения Европейского суда по правам человека обусловлены ошибками армянской судебной системы», – сказал Арутюнян на заседании правительства.
Он добавил, что от таких ошибок не застрахована ни одна судебная система в мире.
При этом он отметил, что граждане обращаются в ЕСПЧ после того, как исчерпают все возможности на обеспечение справедливого судопроизводства внутри страны, передает Tert.am.
На заседании правительства РА 18-го августа принято решение выделить из госбюджета Армении Министерству юстиции 18.225 евро на исполнение решения ЕСПЧ от 7-го апреля 2016-го года по иску «Симонян против Армении». Тогда же премьер-министр Армении Овик Абрамян поручил подсчитать суммы, выделенные из госбюджета на исполнение решений ЕСПЧ за последние годы.