Սեպտեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերը մահացել է Մատենադարանի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Հրաչյա Թամրազյանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնեցին Մատենադարանից, Թամրազյանն ուներ ծանր հիվանդություն, երկար ժամանակ բուժվում էր: Հոգեհանգստի և հուղարկավորության օրերի մասին հայտնի կդառնա ավելի ուշ՝ կառավարական հանձնաժողովի որոշմամբ:
Հրաչյա Թամրազյանը ծնվել է 1953 թ-ի դեկտեմբերի 5-ին Երևանում։ 1971 թ. ավարտել է Երևանի Ն. Կրուպսկայայի անվան միջնակարգ դպրոցը, 1976 թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, 1977 թ. աշխատանքի է անցել Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում` նախ որպես ավագ լաբորանտ, ապա կրտսեր ու ավագ գիտաշխատող։
Հրաչյա Թամրազյանը 1997-2007 թթ. համատեղությամբ աշխատել է որպես «Նաիրի» հրատարակչության տնօրեն և Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող։ 1999 թ. ստացել է բանասիրական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան։ 2007թվականից զբաղեցրել է Մատենադարանի տնօրենի պաշտոնը։ 2014 թվականից Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ էր։

В ночь со 2-го на 3-е сентября скончался директор ереванского Института древних рукописей «Матенадаран» Грачья Тамразян. Как сообщили PanARMENIAN.Net из «Матенадарана», Тамразян был тяжело болен и долгое время лечился.
Армянский поэт, переводчик Грачья Тамразян родился 5 декабря 1953 года. В 1977 году он поступил на работу в качестве лаборанта в «Матенадаран», затем стал младшим, а потом и старшим научным сотрудником. В 1988-1991 гг. он был главным редактором издания «Советакан грох», а в 1991-93 гг. занимал должность директора издания «Наири». В 1993 году Тамразян стал начальником управления печати и информации при правительстве Армении. С 1995 по1997 он был министром информации Армении.
В 1999 году Тамразян получил ученую степень доктора филологических наук.
С 2007 года Грачья Тамразян занимал должность директора «Матенадаран». Он являеется автором многочисленных монографий, научных статей и исследований.