2016-ի առաջին 6 ամսում գազի ներմուծումը Հայաստան նվազել է մոտ 23%-ով՝ կազմելով մոտ 1 մլրդ խորանարդ մետր 2015 թ. առաջին կիսամյակի 1.3 մլրդ-ի դիմաց: Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, նվազումը հիմնականում տեղի է ունեցել ՌԴ-ից ներմուծվող գազի ծավալի հաշվին:
Նշված ժամանակահատվածում ՌԴ-ից ՀՀ է ներմուծվել 818 մլն խորանարդ մետր գազ, ինչը մոտ 300 մլն խորանարդ մետրով քիչ է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Ռուսական գազը ՀՀ սահմանին տարեսկզբին արժեցել է 1000 խմ դիմաց $165 (ապրիլից այն էժանացել է մինչև $150):
2015 թ առաջին կիսամյակում ՌԴ-ից ՀՀ է ներմուծվել 1.125 մլրդ խորանարդ մետր գազ:
Իրանից գազի ներմուծումը, ընդհակառակը, փոքր-ինչ աճել է՝ 184.2 մլն խմ-ից հասնելով 186.5 մլն խմ-ի: Դոլարային արտահայտմամբ, սակայն, ներմուծման ծավալներն ընկել են՝ 34.8 մլն –ից նվազելով մինչև մոտ 31.4 մլն: Փաստացի իրանական գազի գինը 1000 խմ դիմաց նվազել է մոտ 21 դոլարով՝ $189-ից մինչև $168:
Հայաստանն ու Իրանը, սակայն, իրականացնում են գազային գործարքը բարտերային հիմունքով. 1 խորանարդ մետրի դիմաց Երևանը վճարում է 3 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայով:
Իրանական գազը ներմուծվում է Հայաստան Իրան-Հայաստան գազամուղով, ու Երևանի ջերմաէլեկտրակայանում վերածվում է էլեկտրաէներգիայի:
2016-ի ապրիլին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ Երևանում պաշտոնական այցով գտնվող ՌԴ վարդապետ Դ. Մեդվեդևի հետ առանձնազրույցից հետո հայտարարել է, թե Ռուսաստանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանին մատակարարվող գազի գնի իջեցման շուրջ։ ՀՀ վարչապետը նաև տեղեկացրել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև ստորագրվել են ՀՀ բնական գազի առաքման սակագնի նվազեցմանն առնչվող փաստաթղթեր:

За первые 6 месяцев 2016-го года импорт газа в Армению снизился примерно на 23% (1 млрд кубометров) по отношению к показателю первой половины 2015-го года (1.3 млрд кубометров). Согласно данным, опубликованным Государственным комитетом по доходам, снижение произошло в основном за счет объема газа, импортируемого из России.
В указанный период из России в Армению было импортировано 0.818 млрд кубометров газа, что составляет около 0.3 млрд кубометров, это больше, чем за аналогичный период 2015-го года. 165 долларов за 1000 кубометров российского газа в год к пределу затрат ( в апреле цена газа упала до $150).
В первой половине 2015 года из России в Армению было импортировано 1.125 миллиарда кубических метров газа.
Поставки газа из Ирана, напротив, увеличились до 184.2 млн кубических метров до 186.5 миллиона кубических метров. В долларовом выражении, однако, объем импорта снизился от 34.8 млн до 31.4 млн. Фактическая цена газа упала до 21 доллара за 1000 кубических метров с 189 долларов до 168 долларов.
Иранский газ импортируется в Армению из газопровода Иран-Армения, а также ТЭС преобразована в электричество.