Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը հրավիրած մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է ՌԴ-ի կողմից իր մուտքն արգելելու որոշմանը: Նա նախ ներկայացրել է իր կենսագրությունը և նշել, որ ինքը մշտապես բաց և թափանցիկ գործունեություն է ծավալել, հայտնում է Tert.am-ը:
Քաղաքագետը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 30-ին իրեն թույլ չեն տվել մուտք գործել Ռուսաստան և ըստ տրված տեղեկագրի՝ այդ արգելքը հիմնավորվել է դեպի ՌԴ ելքն ու մուտքը կարգավորող օրենքով։ Նրա խոսքով՝ այդ օրենքը հիմնականում վերաբերում է խախտումներ կատարելուն և միայն մեկ կետ կա, որը, ըստ քաղաքագետի, հնարավոր է, որ վերաբերի իրեն։ Ստեփան Գրիգորյանը նաև նշել է, որ այդ օրենքով սահմանափակվում է այն գործիչների մուտքը ՌԴ, որոնք համագործակցում են այնպիսիի կազմակերպությունների հետ, որոնք Ռուսաստանի համար անցանկալի են:
Քաղաքագետը նշել է, որ ինչ-որ տեղ կհասկանար, եթե իր մուտքը երեք կամ հինգ տարով արգելվեր, սակայն մինչև 2030 թվականն արգելելը ակնհայտ ճնշում է ՀԿ-ի վրա և նշանակում է, որ դա քաղաքական նպատակ է հետապնդում։
«ՀՀ ԱԳՆ-ն նույն օրը շատ արագ արձագանքեց, Ռուսաստանի կողմից արձագանք դեռ չեմ լսել»,-ասել է նա և նշել, որ խորհրդակցել է Հայաստանում իրավաբանների հետ և իր իրավունքները կպաշտպանի միջազգային կառույցներում:
«Ես հավաստիացնում եմ, որ կշարունակեմ իմ աշխատանքը ու կշարունակեմ քննադատել Ռուսաստանի քաղաքականությունը, եթե փորձ արվի Լեռնայի Ղարաբաղի անվտանգության դեմ քայլ կատարել, ոչ մեկ ինձ այդ դեպքում չի կարող կանգնեցնել»- ասել է նա:
Ստեփան Գրիգորյանը, հղում կատարելով փոխադարձության սկզբունքին, ասել է, որ եթե Ռուսաստանը պատասխան չտա, կամ անհեթեթ պատասխան տա, ապա անհրաժեշտ է, որպեսզի համաձայն այդ սկզբունքի, Հայաստանն էլ ՌԴ որևէ հայտնի փորձագետի մուտքն արգելի Հայաստան: Նա նշել է, որ Հայաստանում փոխնախարարի մակարդակով զբաղվում են այդ խնդրով, չնայած չգիտի, թե ինչ են մտածում անել:
«Ես իշխանություններին դիմում եմ մեծ խնդրանքով՝ ճշտել սև ցուցակներ Ռուսաստանում կա՞, թե՞ ոչ»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչով է պայմանավորված, որ հենց իր մուտքն են արգելել ՌԴ, հաշվի առնելով, որ Հայաստանում իրենից բացի կան այլ փորձագետներ ևս, ովքեր քննադատում են ՌԴ վարած քաղաքականությունը`նա ասել է, որ գուցե դա պայմանավորված է նրանով, որ հենց այդ պահին ինքն է փորձել գնալ այնտեղ և հարմար պահ էր արգելելու համար:
Որպես երկրորդ պատճառ քաղաքագետը հնարավոր է համարում նաև այն, որ իրենց կազմակերպութան վերլուծությունները տարածում են տասը հազար հասցեներով, ինչն ակնհայտ Ռուսաստանին դուր չի գալիս:

5 Сентябрь 2016 - 10:46 AMT
В ходе созванной пресс-конференции 5-го сентября руководитель Центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян коснулся запрета на его въезд в РФ.
По словам политолога, он всегда проводил открытую и прозрачную деятельность.
Григорян напомнил напомнил, что 30 августа ему было отказано в праве на въезд в Россию и, согласно, предоставленному разъяснению, этот запрет был обоснован законом о въезде и выезде иностранных граждан на территорию РФ.
По его словам, этот закон касается, в основном, допущения нарушений и есть только один пункт, который, по словам политолога, возможно, касается его. Степан Григорян отметил также, что данным законом запрещается въезд на территорию РФ тех деятелей, которые сотрудничают с нежелательными для РФ организациями.
Политолог отметил, что запрет въезда в Россию до 2030-го года – явное давление на общественную организацию и означает, и все сводится к политической подоплеке.
«МИД РА довольно быстро отреагировало в тот же день, откликов России я еще не слышал», – сказал он и отметил, что он посоветовался с армянскими юристами и намерен защитить свои права в международных структурах.
Отвечая на вопрос относительно того, чем обусловлен запрет именно на его въезд в РФ, учитывая, что в Армении кроме него есть и другие эксперты, которые критикуют проводимую Россией политику, он сказал, что, возможно, это обусловлено тем, что в этот период в РФ ездил именно он и было выбрано подходящее время для ведения запрета.
В качестве второй причины политолог счел возможным также то, что анализы их организации распространяются по 10 тысячам адресов, что, очевидно, не нравится России, передает Tert.am.
Ранее внешнеполитическое ведомство Армении заявило, что занимается вопросом запрета на въезд в Россию армянского политолога, главы Центра «Глобализация и региональное сотрудничество» Степана Григоряна. Об этом сказал журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.