The Guardian-ն անդրադարձել է Հայաստանի ռոբոտաշինությամբ զբաղվող դպրոցականների նվաճումներին` առանձնացնելով դրանցից 5-ը:
Պարբերականը գլխավոր նվաճում է համարում չպայթած ականներ գտնելու և վնասազերծելու ընդունակությամբ օժտված ական փնտրող ռոբոտների ստեղծումը, մաքրող ռոբոտների, հատուկ սենսորներ ունեցող հրշեջ ռոբոտների ստեղծումը, որոնք հայտնաբերում և մարում են կրակը։ Աչքի են ընկնում նաև առաջին բուժօգնություն ցուցաբերող ռոբոտները, որոնք կարող ոն դեղորայք մատակարարել վտանգի պայմաններում, գծային ռոբոտները, որոնք շարժվում են նշված երթուղով, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Հայ դպրոցականները ռոբոտներ են ստեղծում մի ծրագրի շրջանակում, որի համաձայն, մինչև 2019 թվականի յուրաքանչյուր հայկական դպրոցում պետք է ստեղծվի ճարտարագիտական խմբակ։ Արդեն ստեղծվել է 121 խմբակ, որոնց կազմում են 12-18 տարեկան աշակերտներ։
Հայաստանի կառավարությունը հույս ունի այդ կերպ բարձրացնել ճարտարագիտական կրթության որակը և խրախուսել ապագա գյուտարարներին։
Որպես success story պարբերականը ներկայացնում է Գյումրի քաղաքի երկու եղբայրների օրինակը, ընդգծելով, որ այստեղ ավելի քան 20 աշակերտ պարապում է ռոբոտների ստեղծման խմբակում։
Guardian-ը, վկայաբերելով Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) տնօրեն Կարեն Վարդանյանին, նշել է, որ նրանց նախաձեռնությունը, որն ի սկզբանե պիլոտային էր համարվում, աստիճանաբար վերածվել է ազգային ծրագրի։
Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը կարծում է, որ այսպիսի խմբակները միանգամից մի քանի խնդիր կլուծեն։
«Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ ոլորտը որպես գերակա է ճանաչել, բայց ներուժի իրագործման համար մեզ լավ պատրաստված մասնագետներ են պետք։ Այդ պատճառով էլ մենք կենտրոնացնում ենք մեր ուշադրությունը 12-18 տարեկան աշակերտների վրա»,- նշել է Տարասյանը։

The Guardian опубликовал статью о пяти важных достижения школьников-роботостроителей в Армении.
Главными достижениями издание считает создание роботов-миноискателей (которые могут находить и обезвреживать невзорвавшиеся мины), роботов-уборщиков, роботов-пожарных (оснащенных специальными сенсорами, которые обнаруживают возгорание и тушат его), роботов, оказывающих первую помощь (которые могут доставлять медикаменты в условиях опасности), линейных роботов, которые двигаются по обозначенному маршруту.
В публикации отмечается, что школьники создают роботов в рамках специальной программы, согласно которой до 2019 года в каждой армянской школе должен быть создан инженерный кружок. Уже действует 121 кружок, которые посещают ученики в возрасте от 12 до 18 лет.
Таким образом, правительство Армении надеется повысить качество инженерного образования и поощрить будущих изобретателей.
В качестве success story приводится пример двух братьев из Гюмри, одного из беднейших городов Армении, где более 20 учеников занимаются в кружке робототехники.
Издание отмечает, ссылаясь на исполнительного директора Союза компаний по информационным технологиям (UITE) Карена Варданяна, что инициатива Союза, начавшись как пилотный проект, постепенно превратилась в национальную программу.
Заместитель министра экономики Армении Эмиль Тарасян также считает, что такие кружки сразу решают несколько проблем.
«Правительство Армении объявило ИТ-сферу как приоритетную, но для реализации потенциала нам необходимы хорошо подготовленные специалисты. Поэтому мы концентрируем наше внимание на школьниках в возрасте от 12 до 18 лет», – отметил Тарасян, передает «Новости-Армения».