6 Սեպտեմբեր 2016 - 11:54 AMT
Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանին Ռուսաստան մինչև 2030 թ. այցելելու արգելքն աննախադեպ է: Այսպիսի հայտարարություն է արել ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ցանկացած երկրի իրավունքն է առանց նույնիսկ որևէ բացատրության համապատասխան քայլեր կիրառել: Սակայն այս դեպքը արտառոց է այն առումով, որ առաջին անգամ է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում այդպիսի քայլ է կիրառվել: Դա նախադեպային է: Այդ իսկ պատճառով մենք դիմել ենք ՌԴ ԱԳՆ և սպասում ենք համապատասխան բացատրության», – լրագրողների հետ զրույցում նշել է Քոչարյանը:
Ավելի վաղ Ստեփան Գրիգորյանը, հղում կատարելով փոխադարձության սկզբունքին, ասել էր, որ եթե Ռուսաստանը պատասխան չտա, կամ անհեթեթ պատասխան տա, ապա անհրաժեշտ է, որպեսզի համաձայն այդ սկզբունքի, Հայաստանն էլ ՌԴ որևէ հայտնի փորձագետի մուտքն արգելի Հայաստան: Նա նշել էր, որ Հայաստանում փոխնախարարի մակարդակով զբաղվում են այդ խնդրով, չնայած չգիտի, թե ինչ են մտածում անել:
«Ես իշխանություններին դիմում եմ մեծ խնդրանքով՝ ճշտել սև ցուցակներ Ռուսաստանում կա՞, թե՞ ոչ»,-ասել է նա:

МИД Армении обратился в российское внешнеполитическое ведомство по вопросу политолога Степана Григоряна. Об этом сообщил журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Право любой страны применить соответствующие шаги даже без каких-либо объяснений. Но данный случай беспрецедентен, поскольку впервые в отношениях Армении и России осуществлен такой шаг. Это прецедент. Именно по этой причине мы обратились в МИД России и ждем соответствующих объяснений», – сказал замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян журналистам, передает Aysor.am
Ранее Степан Григорян сообщил в Facebook, что его не впустили в Россию 30 августа. По его мнению, это связано со статьей 9 закона «О порядке выезда и въезда в Российскую Федерацию», касающейся выдворении иностранных граждан, которые участвуют в деятельности международных организаций, не желательных на территории России.
Григорян отметил, что запрет въезда в Россию до 2030-го года – явное давление на общественную организацию и означает, и все сводится к политической подоплеке.