«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտված է։ 2016 թվականի հունիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 9-ը` առաջադրումների փուլի ընթացքում, ստացվել է 558 հայտ 13 լեզուներով, որոնցից 254-ը՝ չկրկնվող թեկնածություններ:
Մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքում նշվում է, որ առաջադրումներ կատարվել են 66 երկրից, առավելագույնը՝ Հայաստանից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Եգիպտոսից, Պակիստանից, Նիգերիայից, Ֆրանսիայից, Նեպալից, Քենիայից, Հնդկաստանից, Ֆիլիպիններից և Մեծ Բրիտանիայից։
«Ավրորա» մրցանակը երկրորդ տարում գրանցել է առաջադրումների թվի աճ` մոտ երեք անգամ. 2015 թվականին ստացվել էր 186 հայտ՝ 6 լեզուներով, 27 երկրներից և ընդգրկել 113 չկրկնվող թեկնածություններ։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ ստացել ենք այսքան առաջադրումներ աշխարհի բոլոր կողմերից: Ընդամենը երկրորդ տարին է, իսկ «Ավրորա» մրցանակի տեսլականը՝ որ մարդկությունը կարող է և պետք է մեծարի նրանց, ովքեր սեփական կյանքը վտանգելու գնով փրկում են ուրիշներին, նորովի է զորանում։ Միայն նման մարդկանց գոյության շնորհիվ է, որ հայությունը` նաև իմ ընտանիքը, վերապրել է Հայոց ցեղասպանությունը, և մեր երախտագիտությունը հայտնելու համար է, որ մենք ցանկանում ենք այս մրցանակը կիսել նրանց հետ, ովքեր վտանգին հանդիման՝ դրսեւորում են մարդասիրություն»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
Առաջադրված թեկնածություններն այժմ կվերստուգվեն գիտակ և փորձառու մասնագետների խմբի կողմից, որոնք իրենց հերթին կներկայացնեն թեկնածուների վերջնացուցակը՝ ընտրված ըստ ցուցաբերված խիզախության, նվիրումի և ազդեցության։ Լավագույն 20 թեկնածուների անուններն այնուհետև կփոխանցվեն Ընտրող հանձնաժողովին, որն այժմ նախագահում է դերասան և բարերար Ջորջ Քլունին և որի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար և Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանության Գլխավոր քարտուղարի նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Հինա Ջիլանին։
«Առաջին տարվա տպավորիչ արձագանքից հետո այս տարվա առաջադրումների մեծ թիվն անչափ խոստումնալից է: Մենք լիահույս ենք, որ կխթանենք «Ավրորա» մրցանակի առաքելությունը և կշարունակենք աշխարհի համար բացահայտել 2016 թվականի դափնեկրի՝ Մարգարիտ Բարանկիցեի նման մարդասերների ոգեշնչող պատմությունները»,- ասել է է «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր և Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը:
2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները հանրությանը հայտնի կդառնան 2017թ. փետրվարին, ինչին կհաջորդի ապրիլյան միջոցառումների շարքը՝ մարդասիրության ոլորտի գործիչները քննարկումներ կծավալեն աշխարհի ամենահրատապ հիմնախնդիրների շուրջ, Երևանում կփառաբանվեն մարդասիրությունն ու մրցանակի հավակնորդները և հանդիսավոր արարողությամբ կհայտարարվի 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը։
«Ավրորա» անդրանիկ մրցանակը շնորհվեց Բուրունդիի «Մեզոն Շալոմ» խնամքի տան և REMA հիվանդանոցի հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեին։ Խավարի ու հուսահատության պահին անձնվիրաբար ուրիշներին օգնելու համար նա դարձավ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ ստանալով $100,000 պարգև և հնարավորություն շարունակելու բարեգործության շղթան՝ $1,000,000 մրցանակն ուղղորդելով իրեն գործի ոգեշնչած կազմակերպություններին։ Բարանկիցեն ընտրեց երեք կազմակերպություն, որոնք պայքարում են մանկական աղքատության դեմ, օգնություն տրամադրում եւ վերականգնման հնարավորություններ ստեղծում փախստական երեխաների ու որբերի համար։

10 Сентябрь 2016 - 06:58 AMT
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative объявляет о закрытии приема номинаций на премию Aurora Prize for Awakening Humanity 2017 года. Об этом сообщается на официальном сайте проекта.
Процесс выдвижения кандидатов, продлившийся с 1 июня по 9 сентября 2016 года, собрал 558 номинаций, в результате которых были определены 254 уникальных кандидатов. Заявки на 13 языках были получены из 66 стран. Наибольшее число номинаций было получено из Армении, США, России, Германии, Египта, Пакистана, Нигерии, Франции, Непала, Кении, Индии, Филиппин и Великобритании.
Число номинаций на присуждаемую во второй раз премию Aurora Prize выросло почти в три раза по сравнению с 2015 годом, когда было получено 186 номинаций на шести языках, в которых люди из 27 стран выдвинули 113 кандидатов.
«Нас очень порадовало такое большое число достойных номинаций из всех уголков мира, – заявил Нубар Афеян – соучредитель международного проекта Aurora Humanitarian Initiative и премии Aurora Prize. – «Во второй год существования премии мы лишь укрепились в своем видении, давшем жизнь премии Aurora Prize. Мы убеждены, что человечество обязано воздавать должное тем, кто рискует своей жизнью ради спасения других. Именно благодаря таким людям армяне, среди которых были и мои предки, пережили Геноцид. В знак благодарности их спасителям мы вручаем эту премию тем, кто поступает по совести, бесстрашно глядя опасности в лицо».
Полученные номинации будут проверены группой компетентных и опытных профессионалов, которые подготовят шорт-лист кандидатов, исходя из того, продемонстрировали ли они мужество, решимость и воздействие. Затем имена двадцати вошедших в этот список будут переданы Отборочной комиссии, которую возглавляет актер и филантроп Джордж Клуни и в которую входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, бывший Верховный комиссар ООН по правам человека и экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, почетный президент Международной кризисной группы и бывший министр иностранных дел Австралии Гарет Эванс, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и бывший Специальный представитель Генерального секретаря ООН по работе с правозащитниками Хина Джилани.
«В 2015 мы получили огромное количество заявок, но в этом году номинаций прислали даже больше. Это весьма многообещающе», – отметил соучредитель премии и член Отборочной комиссии Вартан Грегорян. – «Мы ценим возможность и дальше рассказывать миру о миссии премии Aurora Prize и делиться со всеми вдохновляющими историями людей, подобных Маргерит Баранкитс, лауреату премии Aurora Prize 2016 года».
Основательница приюта «Дом Шалом» и больницы REMA в Бурунди Маргерит Баранкитс стала самым первым лауреатом премии Aurora Prize. В соответствии с условиями премии, за непоколебимую готовность помогать другим в дни горя и отчаяния Маргерит Баранктис получила грант в размере 100 тысяч долларов, а также возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав вдохновившие ее собственную деятельность организации на получение награды в размере 1 миллиона долларов. Баранкитс выбрала три организации, которые помогают несовершеннолетним беженцам и сиротам, занимаются их реабилитацией и борются с детской нищетой.
Финалисты премии Aurora Prize 2017 года будут объявлены в феврале 2017 года после обсуждения шорт-листа членами Отборочной комиссии. За этим последует ряд мероприятий, которые пройдут в апреле 2017 года в столице Армении Ереване.
В планы организаторов входят чествование финалистов премии, привлечение ведущих гуманитарных деятелей к участию в продуктивном диалоге о самых насущных проблемах современного мира и объявление лауреата премии Aurora Prize 2017 года в ходе специальной церемонии.