Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է ապրիլյան մարտական գործողություններին մասնակցած մի շարք կամավորական ջոկատների հրամանատարներին:
Օհանյանն ընդգծել է, որ անգնահատելի է հայրենիքի պաշտպանության գործում կամավոր զինվորագրվածների դերակատարությունը ինչպես Արցախյան ազատամարտի տարիներին, այնպես էլ ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայրենիքի պաշտպանության մարտերին մասնակցած անձանց մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակի տրման ընթացակարգի հետ կապված օրենսդրական և իրավական մի շարք հարցեր, անդրադարձ է կատարվել կամավորականների հետ կայացած նախորդ հանդիպումներում բարձրաձայնված խնդրահարույց հարցերին ու հնչեցված առաջարկություններին:
Կարևորելով կամավորական ջոկատների հրամանատարների, աշխարհազորայինների և մի շարք հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության շարունակականությունը՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ անհրաժեշտ է անել ամենայն հնարավորը մարտական գործողությունների մասնակիցների գործունեությունը մշտապես հասարակությանը ներկայացնելու, երիտասարդ սերնդին նրանց օրինակով ոգեշնչելու և դաստիարակելու համար:
Ապրիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում մարտական գործողությունների ընթացքում ՀՀ-ից առաջնագիծ էին մեկնել հազարավոր կամավորներ:

Министр обороны Армении Сейран Оганян 9-го сентября встретился с командирами ряда добровольческих отрядов, участвовавших в боевых действиях в зоне карабахского конфликта в начале апреля.
В ходе встречи Оганян вновь подчеркнул, что вклад добровольцев в дело защиты Родины, а также их роль в годы Арцахской освободительной борьбы и в ходе боевых действий в апреле неоценимы, сообщает пресс-служба МО РА.
Придав важность последовательности сотрудничества с командирами добровольческих отрядов, ополченцами и целым рядом патриотических общественных организаций, глава Минобороны Армении указал на необходимость постоянной популяризации подвига и патриотической деятельности участников боевых действий для воодушевления и воспитания молодого поколения на их примере.
Были обсуждены также ряд законодательных и правовых вопросов, связанных с процедурой предоставления участвовавшим в боях за защиту Родины лицам статуса участников боевых действий.