12 Սեպտեմբեր 2016 - 11:03 AMT
«Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ՌԴ ավիախմբի կործանիչ և բանակային ավիացիայի օդաչուները մարտավարական զորավարժությունների շրջանակում սեպտեմբերի սկզբից կատարել են ավելի քան 30 թռիչք:
Կատարելով թռիչքային առաջադրանքները` ՄիԳ-29 կործանիչների և Մի-24 ու Մի-8 ուղղաթիռների անձնակազմները հետախուզել են տեղանքը, ուղեկցել են մոտոհրաձգային և հատուկ ստորաբաժանումների շարասյուները, տեղափոխել են նյութական պաշարներ և հետախուզական խմբեր, հայտնում է ՌԴ հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունը:
Վարժանքի ընթացքում մշակվել են նաև Երևանի ռազմական օդանավակայանից Գյումրի ավիատեխնիկայի փոխադրման գործողություններ: Օդաչուները կապ են հաստատել կառավարման ցամաքային խմբի հետ, թռիչքներն իրականացվել են նվազագույն բարձրության վրա լեռնային ռելիեֆի պայմաններում ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ժամերին: Օդաչուները երկնքում են անցկացրել ավելի քան 35 ժամ:
2015-ի դեկտեմբերին Ռուսաստանը համալրել է Հայատանում գտնվող ռազմակայանը մարտկան և տրանսպորտային ուղղաթիռների նոր խմբաքանակով:Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսաստանյան ավիաբազան նույնպես Ռուսաստանի ԶՈւ Հարավային ռազմական շրջանի մեջ մտնող, Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի կազմում է: Ռազմական օդանավակայանը համատեղ օգտագործում են ՀՀ ԶՈւ-ի ստորաբաժանումները և ՀՀ-ում տեղակայված 102-րդ ռուսաստանյան ռազմաբազան։ «Էրեբունիում» են կայանում հայկական զինուժի Մի-8 և Մի-24 ուղղաթիռներ, ինչպես նաև ռուսաստանյան ռազմաբազայի ՄիԳ-29 կործանիչները: Այժմ «Էրեբունի» ավիաբազայում տեղակայված է չորրորդ սերնդի Միգ-29 9 կործանիչ: Հունվարին ռուսական ռազմակայանը ժամանակակից ռուսական արտադրության «Տախիոն» անօդաչու սարքեր է ստացել:

Летчики истребительной и армейской авиации российской военной авиабазы Эребуни в Республике Армения в ходе проведенных летно-тактических учений (ЛТУ) с начала сентября совершили более 30 вылетов.
Выполняя полетные задания, экипажи истребителей МиГ-29 и вертолетов Ми-24 и Ми-8 провели разведку местности, обеспечили сопровождение колонн мотострелковых и специальных подразделений, перевозку материальных запасов, а также переброску разведывательных групп сообщает пресс-служба ЮВО.
Отмечается, что в ходе ЛТУ также отработаны действия по переброске авиационной техники с военного аэродрома в Ереване в Гюмри. При этом летчики, находясь в воздухе, установили связь с наземной группой управления при выполнении задач в условиях учебных нештатных ситуаций. Полеты проходили на предельно малых высотах в высокогорной местности в условиях горного рельефа в дневное и ночное время суток. Экипажи вертолетов и пилоты истребителей провели в небе над Арменией более 35 часов.
В учениях также принимали участие опытные летчики и борттехники, имеющие квалификацию не ниже второго класса с общим налетом более 500 часов.
На севере Армении, в городе Гюмри развернута 102-я российская военная база, которая несет боевое дежурство в рамках Объединенной системы ПВО СНГ. РФ и Армения в августе 2010 года продлили до 2044 года срок действия договора о размещении базы. Протокол предусматривает также расширение сферы ее географической и стратегической ответственности. База оснащена ЗРК С-300 и истребителями МиГ-29. Численность личного состава базы — около 4 тысяч человек.