Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան կամավորները միացել են Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի թիմին՝ մասնակցելու Արարատի մարզի Սիսավան գյուղում բնակվող Ալոյանների տան շինարարական աշխատանքներին:
ԱՄՆ դեսպանատան և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի միջև համագործակցությունը սկսվել է 2008-ին: Ամեն տարի ԱՄՆ դեսպանատան «Աջակցող Ձեռքեր» կամավորական կազմակերպությունը «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի հետ համատեղ իրականացնում են միջոցառում, որի միջոցով դեսպանատան աշխատակիցները և ընտանիքի անդամները կարող են օգնել տուն կառուցել անբարենպաստ պայմաններում ապրող հայ ընտանիքների համար:
Ալոյանների ընտանիքը բաղկացած է 11 անձից: Սարգիսը և իր կինը՝ Անին, իրենց երկու երեխայի հետ, ապրում են Սարգիսի ծնողների և եղբայրների ընտանիքների հետ. 11 անձ՝ երեք սենյակում: Մեծ ընտանիքը Սարգիսի և նրա ընտանիքի համար տուն սկսել է կառուցել չորս տարի առաջ:
«Երևի թե ամեն մարդու նվիրական երազանքն է տուն ունենալը: Որպես երկու երեխայի հայր, ես հուսահատվում էի, թե չեմ կարող բավարար կենցաղային պայմաններ ապահովել իմ փոքրիկների համար: Անհնար է նկարագրել այն երջանկությունը, որ մենք զգում ենք ամեն օր՝ տեսնելով, թե ինչպես է առաջ ընթանում մեր տան շինարարությունը և զգալ, որ շուտով, շատ շուտով կտեղափոխվենք նոր տուն»,- ասել է Սարգիսը:
«Դեռ 2016թ.-ի գարնանը այս տունն ընդամենը պատեր և ծածկ ուներ: Այսօր արդեն շինարարությունն ավարտին է մոտենում, և, այժմ, ներկարարական աշխատանքներ են իրականացվում: ԱՄՆ դեսպանատունը մեր առաքելությանը միացել է 2008-ից: Եվ այժմ, մեր գործընկերների, կամավորների, աջակիցների ամուր համոզմունքների և նվիրումի շնորհիվ է, որ Ալոյանները և բազում հայ ընտանիքներ վայելում են տուն ունենալու բերկրանքը», – ասել է Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2009-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը սեպտեմբերի 11-ը հռչակեց որպես Ծառայության և Հիշատակի ազգային օր՝ ի հիշատակ Նյու Յորքում 9/11 տեղի ունեցած հարձակումների: 2016-ին, երբ ամերիկայի ժողովուրդը նշում է այդ դաժան ավերածության 15-րդ տարելիցը, ԱՄՆ դեսպանատունն այդ օրը հիշատակում է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի հետ` նոր հույս տալով նոր տուն տեղափոխվող Ալոյանների ընտանիքին կառուցել նոր ու պայծառ ապագա:
Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» բարեգործական հասարակական կազմակերպություն է, որն աջակցում է Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններում ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներին կառուցել և վերանորոգել պարզ, հարմարավետ և մատչելի տներ՝ տալով նրանց երկարաժամկետ, անտոկոս փոխառություններ, ինչպես նաև իրականացնում է տնազուրկների շահերի պաշտպանություն՝ դարձնելով այն խղճի հարց և գործելու մղում։ Փոխառություններն օգտագործվում են նոր ընտանիքների աջակցելու համար՝ դառնալով ֆինանսական կայունության հիմք:

Volunteers from the United States Embassy in Armenia joined the Fuller Center for Housing Armenia (FCHA) to build a home for the Aloyan family from the village of Sisavan of Ararat province.
The partnership between the U.S. Embassy and the Fuller Center for Housing Armenia started in 2008. Every year, the U.S. Embassy’s “Helping Hands” volunteer organization joins forces with FCHA to launch an event where Embassy staff and family members can help build a home for an Armenian family living in poor housing conditions. This year, U.S. Embassy personnel joined the Aloyans to help with painting and concreting projects for their new home.
The Aloyans are a family of eleven. Sargis and his wife, Anie – together with their 2 children – live with Sargis’ parents and his brother’s family, making for eleven people in a three-room house. The extended family started building a house for Sargis and his family four years ago.
"As a father of two I was always downhearted that I could not provide my little ones with a decent home. It is impossible to explain the happiness we feel each day when we see the progress on the construction of our house and feel that soon, very soon, we will move to our new home,'' said Sargis.
"Back in spring 2016, this house had only walls and a ceiling. Today, construction is nearly complete and we are already painting the walls. The U.S. Embassy has joined us in our mission since 2008. And it is thanks to the strong conviction and dedication of our partners, volunteers, and supporters that the Aloyans and many other Armenian families enjoy the happiness of homeownership,” stated FCHA President Ashot Yeghiazaryan.
In 2009, the United States Congress designated September 11 as a National Day of Service and Remembrance to commemorate the anniversary of the 9/11 attacks in New York City. In 2016, as the American people mark the 15th anniversary of those acts of destruction, the U.S. Embassy was honored to partner with FCHA to give the Aloyans renewed hope as they prepare to move into their new home.